Parlamenti asszisztensi posztot kínál az újságíróknak az O¼aNO
Az O¼aNO szerint újra egy lépéssel a ´89-es évek előtt vagyunk. Üzenik, azon lesznek, hogy leváltsák a parlament elnökét.
„Ha bármelyik, az ügyben érdekelt szerkesztőség jelzi, hogy szimbolikus egy euróért vegyük fel asszisztensnek munkatársaikat, megtesszük“ – jelentette be a mai sajtókonferencián Igor Matoviè, az O¼aNO elnöke hozzáfűzve, hogy Paška valószínűleg téved. „Sajtócenzúrát“ az elnöki választás után vezethet be, melyben államfőjelöltként Paška pártfőnöke, Robert Fico (Smer-SD) kormányfő is érdekelt. Végül megjegyezte, a bolsevik bolsevik marad, bármennyire színleli is, hogy keresztény és demokrata.
A parlamenti frakció elnöke, Jozef Viskupiè jelezte, egyidejűleg kezdeményezik a parlament elnökének, Pavel Paškának tisztségéből való visszahívását. „Az elsőnek az egyenlők között nem illő ily módon, titkosan, egyik napról a másikra, a kollégák tájékoztatása nélkül cselekedni, vezetni a parlamentet. A múltban már sokkal több, kevésbé súlyos indokért is visszahívták tisztségéből a parlament elnökét“ – mondta Viskupiè.
Az O¼aNO parlamenti frakciójának elnöke a január 28-i ülésen kívánja a Paška visszahívására irányuló javaslatát előterjeszteni. A polgárok tájékoztatásának bárminemű akadályoztatása elég ok arra, hogy lemondassák – magyarázta hozzáfűzve, hogy Paška döntésével valószínűleg az ukrajnai diktátorokkal szembeni szimpátiáját fejezte ki, ahol a szólásszabadságot maga a kormányhatalom korlátozza.
„Szeretném Paška urat emlékeztetni, hogy nem az ukrajnai, de a szlovákiai parlament elnöke, s hogy 24 évvel a bársonyos forradalom után, bármennyire is kellemetlen számára, a kormányhatalmat ellenőrizni, a polgárok tájékoztatáshoz való jogát pedig tiszteletben kell tartani“ – jelentette ki Viskupiè.
Igor Hraško arra emlékeztetett, hogy legtöbb, a Smer-SD számára szégyenletes ügyet az újságírók leplezték le. A kormánypárt valószínűleg emiatt akarja megakadályozni, hogy a parlamenti történésekről tájékoztassák a lakosságot. Szerinte a Smer azért akarja megakadályozni az újságírók tevékenységét, nehogy kiderüljön, hogy néhány honatya munkaidő alatt iszik, hogy nem vesznek részt a parlamenti üléseken, vagy éppen melyik kedvenc keresztrejtvényükkel szórakoznak a tárgyalás ideje alatt. Hraško azt sem érti, miért fél a Smer-SD az ellenőrzéstől, mikor folyamatosan „egy jól működő kormánypárt“ benyomását kelti.
A korlátozási rendelkezés szerint az újságírók csak a számukra kijelölt helyiségekben tartózkodhatnak. A parlamenti képviselők személyes tárgyainak fényképezése és azokról filmfelvételek készítése tilos. A rendelkezés megsértése akkreditációjuk megvonását és a parlamentből való kitiltásukat jelentheti.