Parlament - elkezdődött a kormányprogram általános vitája

Mivel Robert Fico miniszterelnök még mindig kórházban van, a kormányprogramot hétfőn Peter Pellegrini kormányfő-helyettes mutatta be, aki leszögezte, hogy a kabinet folyamatosságot és haladást kíván hozni. A programnyilatkozat négy részterületre helyezi a hangsúlyt, ezek a munkanélküliség elleni harc, a regionális különbségek felszámolása, a korrupció csökkentése és az úgynevezett működőképes állam politikája.
Kedden, az ülés kezdetekor a vitába bejelentkezettek névsorát kedden Andrej Hrnèiar házelnök-helyettes olvasta fel. Felszólalásaik után még szóbelileg is be lehet jelentkezni a vitába.
Négy évvel ezelőtt az egypárti „smeres“ kormány programjáról szóló vita május 2-től 15-ig tartott. Akkor összesen 62 képviselő tartotta fontosnak hozzászólását, így a vita hozzávetőleg 30 órán át tartott.
A harmadik Fico-kabinet kormányprogramját április 18-a, azaz hétfő óta előbb a parlamenti bizottságok vitatták meg, illetve hagyták jóvá, majd javasolták annak parlament általi elfogadását, és azt, hogy a plénum szavazzon bizalmat az új kormánynak.
A vitát követően kerül sor a bizalmi megszavazásra, mégpedig a kormányprogram jóváhagyásának formájában. Az Irány-Szociáldemokráciából (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Pártból (SNS), a Most-Híd vegyespártból és a Hálóból (#Sie) álló négypárti kormánynak ehhez legalább 76 szavazatra van szüksége, miközben a 4 kormánypárt összesen 81 vokssal rendelkezik.
Matoviè: nem Kotleba, hanem a korrupt Smer-SD jelent az országra a veszélyt
Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek vezetője volt a vita első felszólalója, és ahogy az várható volt, kíméletlen kritikával illette a koalíciót, amely megalakulásának szerinte egyetlen ösztönzője az a 15 milliárd euró volt, amit az ország lehívhat az EU-tól.
"Az az állítás, hogy a Smeru-SD, SNS, Most-Híd és #Sie tákolmánya a növekvő szélsőségességgel szemben jött létre, amely Kotleba pártjának a győzeme formájában ölt testet, csak illúzió" - fogalmazott Matoviè.
"Nem Marian Kotleba (¼SNS), hanem a Smer-SD korrupt eljárása jelent veszélyt az országra. A legjobb fegyver az extrémizmus ellen a jól működő állam. Ezért a politikusoknak fel kell hagyniuk azzal, hogy meglopják a választóikat, mert akkor a szélsőségeseknek sem lenne témája, és ezáltal tere. Ezért ne féljenek az előrehozott választásoktól" - appelált a Most-Híd és a #Sie képviselőire Matoviè.
"Senki nem szavazott azért a #Siere és a Most-Hídra, hogy azok asszisztáljanak a tolvajoknak, akik most osztják szét az utolsó 15 milliárd eurót. Ha viszont önszántukból akarnak ehhez asszisztálni, akkor tegyék fel a kérdést, hogy ezzel majd hogyan számolnak el a gyermekeik és az unokáik előtt. Akkor eszerint önök egymásra találtak és én ehhez gratulálok. Azok, akik a politikát csak biznisznek tartják, létrehozták a 81-ek tákolmányát" - jelentette ki Matoviè.
Galko minisztereket menesztene
Robert Ficónak, valamint a belügyi, a pénzügyi és a gazdasági tárcavezetőnek, Robert Kaliòáknak, Peter Kažimírnak és Peter Žigának (Smer-SD) távoznia kellene a kormányból. Ez az egyedüli lehetőség, hogy az új kormány harcolni tudjon a korrupcióval, és meg tudja tenni a szükséges lépéseket az igazságügyben, az egészségügyben és az oktatásügyben - mindezt az SaS alelnöke, ¼ubomír Galko mondta a vita során, hozzátéve, ha ez nem történik meg, akkor csak folytatódik az eddigi kínlódás és a nagy csalódás. Galko szerint Fico politikai nyugdíjaztatása feltétele a közélet megtisztulásának.
A kormányprogramról úgy vélekedett, hogy az teljesen elszakadt a valóságtól. Egyúttal a kormány több tervének létjogosultságát és indokoltságát is megkérdőjelezte. Ilyen például a kiegyenlített költségvetés, amit a kormány 2020-ra ígér. Galko szerint ez azonban egy üres ígéret, hiszen az már amúgy is egy következő kormány megbizatási ideje lesz. A vállalást azért is tartja komolytalannak, mert inkább az eladósodás, a kiegyenlítetlen gazdálkodás, ami most jellemző.
Az ellenzéki politikus kitért arra is, hogy a kormány folytonosságot ígér. "A korrupciós ügyekben várhatjuk a folytonosságot?" - tette fel a kérdést Galko, rámutatva arra is, hogy a Most-Híd és a #Sie nem teljesítik a pedagógusoknak tett ígéretüket, a kormányprogramban ugyanis nincs szó a pedagógusbérek rendezéséről.
Kollár szerint a parlamentben a poltitikai kultúra a kocsma szintjén van
