Parlament - A képviselők átvették megbízólevelüket

A 150 tagú parlamentben 77 új képviselő van, a többieknek sikerült megtartaniuk az előző választási időszakban megszerzett mandátumukat. A megválasztott törvényhozók jogilag a képviselői eskü letételét követően válhatnak teljes jogú parlamenti képviselőkké. Amennyiben valamelyik képviselő elutasítja az eskütételt, vagy csupán bizonyos kitétellel hajlandó letenni, elveszti mandátumát.
A választások hivatalosan is megerősített győztese 28,28 százalékos választási aránnyal az Irány - Szociáldemokrácia (Smer -SD), ami a pártnak összesen 49 parlamenti széket jelent. A második helyen a Szabadság és Szolidaritás (SaS) foglal helyet a voksok 12,10 százalékával és 21 parlamenti székkel. A harmadik legsikeresebb párt a szavazatok 11,02 százalékával az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) - Új Többség (NOVA) koalíció lett, mely 19 parlamenti széket mondhat magáénak. Bekerült a parlamentbe a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is, a szavazatok 8,64 százalékával, parlamenti székeik száma pedig 15. 8.04 százalékos szavazati aránnyal parlamenti párt lett a Kotlelba - Mi Szlovákiánk Néppárt (Kotleba - ¼SNS) is, mely összesen 14 mandátumot szerzett, 6,62 százalékos szavazati aránnyal és 11 mandátummal a Család vagyunk - Boris Kollár - féle párt (Sme rodina - Boris Kollár), a Most-Híd, melyre a választók 6,5 százaléka adta voksát, s így ugyancsak 11 parlamenti széket mondhat magáénak, végül a szavazatok 5,6 százalékával a #Háló (#Sie) is, melynek 10 parlamenti széket sikerült megszereznie.
A legnagyobb tapsot az O¼aNO új képviselője, Silvia Petruchová kapta, ő ugyanis tolókocsis. Az elmúlt időszakban volt már mozgáskorlátozott képviselő a parlamentben, mégpedig az SDKÚ-s Peter Bódy személyében.
A képviselők a megbízólevelüket Eduard Báránytól, a Választásokért és a Politikai Pártok Finanszírozásának Ellenőrzéséért Felelős Állami Bizottság elnökétől vették át, aki a képviselői munkát jelentősnek és felelőssételjesnek nevezte, mert az a demokrácia alapkövét is jelenti. Arra kérte a képviselőket, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy munkájukkal visszaadják a képviselői mandátum becsületét és tisztességét.
A parlament alakuló ülésére a választásokat követő harminc napon belül kerül sor, amikor a megválasztott honatyák leteszik az alábbi képviselői esküt: "Becsületemre és lelkiismeretemre esküszöm, hogy a Szlovák Köztársaságnak hűséget fogadok. Kötelességeimet polgárai érdekében teljesíteni fogom. Az Alkotmányt és a törvényeket betartom, s azon fogok dolgozni, hogy másokkal is betartassam." A képviselők egyúttal döntenek a parlamenti tisztségek betöltéséről is. Azt, hogy mikor lesz az alakuló ülés, egyelőre még nem tudni, az ülés összehívása az államfő feladata.
Az újságírók megkérdezték Marián Kotlebától, a Kotlelba - Mi Szlovákiánk Néppárt (Kotleba - ¼SNS) elnökétől, hogy hajlandó lesz-e felesküdni az Alkotmányra, hiszen abban olyan kitételek is vannak, amelyet Kotlebáék tagadnak. A pártelnök most úgy fogalmazott, nem lesz gondja letenni az esküt.
Bár az újonnan megválasztott képviselők még nem tették le esküjüket, de a képviselői fizetés már jár nekik. Az alapösszeg 1 961 euró, s ehhez társulnak még különféle átalánydíjak. A Pozsony megyei lakhellyel rendelkező képviselők képviselői fizetéseikhez 1 385 euró kiegészítést kapnak, a Pozsony megyén kívüli lakhellyel rendelkezők pedig 1 615 eurót.
