Osuský törvényt módosítana, hogy senkit ne foszthassanak meg állampolgárságától
A jelenlegi szabályozás szerint ma az a polgár, akinek más országban is van állampolgársága, elveszíti szlovák állampolgárságát. Peter Osuský a Szabadság és Szolidaritás (SaS)képviselője úgy véli, nem lenne szabad senkit megfosztani szlovák állampolgárságától, csak azért, mert más ország állampolgára is. Ezért Osuský az állampolgársági törvény módosítását javasolja.
A szlovák állampolgárság elvesztésének kérdésében a javaslat visszatérne a 2010-es jogi állapothoz. Az állampolgárság elvesztésének tehát egyetlen formája az lenne, ha ezt valaki önmaga kérvényezné. Az alkotmányal összhangban tehát senkit sem fosztanának meg szlovák állampolgárságától - írja a törvény indoklásában a beterjesztő.
Az állampolgársági törvény jelenlegi formáját 2010-ben hagyta jóvá Robert Fico első kormánya, mintegy válaszul a magyar honosítási jogszabályozásra, amely lehetővé tette a külhoni magyarok számára az egyszerűsített honosítási eljárást. A szlovák törvényt később Iveta Radièová kormánya megpróbálta módosítani, de kellő támogatás híján sikertelenül.
Osuský törvénymódosító javaslata egyúttal arra is lehetőséget teremtene, hogy mindenki, aki 2010. július 17-e után elveszítette szlovák állampolgárságát, újra visszakapja azt, anélkül, hogy ezt bármilyen feltételhez kötnék, és az ügyintézés költségei sem terhelné az érintetteket.
Az elmúlt három és fél évben összesen 668-an veszítették el szlovák állampolgárságukat, a legtöbben – 277-en cseh állampollgárságuk miatt, a német állampolgárságot 128, az osztrákot 84, a brit állampolgárságot pedig 58-an kérvényezték ez idő alatt, s így elveszítették szlovák állampolgárságukat. A hivatalos adatok szerint a magyar állampolgárság miatt 46-an mondtak le szlovák állampolgárságukról.
A törvény módosításán a belügyminisztérium is dolgozik, Robert Kaliòák miniszter szerint a javaslat nyáron kerülhet terítékre, az azonban a kettős állampolgárságot csak abban az esetben ismerné el, ha a másik országban az állampolgárnak lakhatása van.
A törvény miatt jobboldali képivselők még 2011-ben az Alkotmánybírósághoz fordultak, a taláros testület január 22-én tárgyalja a beadványt.