Országos nagytakarítás – Žiga második fordulót is szervezne

„Most igyekszünk pénzforrásokat találni, vagy az állami költségvetésből, vagy az Újrahasznosítási Alapból fennmaradó pénzekből, az említett alap ugyanis a jövő évtől a hulladéktörvény értelmében egyébként is megszűnik“ – jelentette ki a miniszter.
Az illegális szemétlerakó-helyek felszámolását célzó, történelmileg is elsőnek számító programba 493 önkormányzat jelentkezett, a Környezetvédelmi Alap a kérvények elbírálása során 46 százalékuknak meg is ítélte a támogatást.
A környezetvédelmi minisztérium a nevezett akcióra 10 millió eurót különített el azzal, hogy egy-egy illegális szemétlerakó felszámolására legtöbb 100 ezer euró igényelhető. A pénzt a szemét összegyűjtésére, elszállítására, hulladéklerakókban való elhelyezésére, illetőleg szemétégetőkben való megsemmisítésére lehetett fordítani.
„A projektet nagy sikernek tartjuk, s az önkormányzatok részéről még mindig nagy az érdeklődés iránta. 211 község igényeit tudtuk kielégíteni“ – nyilatkozta Žiga.
A „fekete“ szemétlerakó helyek a környezetvédelem egyik legnagyobb problémája. Szlovákiában a hivatalos adatok szerint megközelítőleg 2 500 illegális szemétlerakat van, de a becslések szerint számuk a valóságban a hétezret is eléri. A környezetvédelmi tárca a problémával az új szeméttörvényben is foglalkozik, amely 2016 januárjától bővíti a rendőrség jogkörét és a bírságokat is emeli. Fizikai személy esetében a bírság az 1 500 eurót is elérheti, jogi személyeknél különösen súlyos szabálysértés esetén akár 350 000 euróra is emelkedhet.
Az illegális szemétlerakatok továbbra is a községek hatáskörében maradnak, Žiga szerint ugyanis nekik van a legnagyobb áttekintésük arról, hol és mi történik kataszterükben, illetőleg hol található „fekete” szemétlerakó hely. Sok község azzal érvel, hogy felszámolásukra nincs elegendő pénzük. „Igyekezni fogunk, hogy megszervezzük a „Nagytakarítás Szlovákiában” akció második körét, vagy talán a harmadikat is” – mondta a miniszter.