Odacsapott a kormány az orvosoknak
„A polgárok egészségügyi ellátásának illetve életének veszélyeztetése esetén megszüntetheti a kormány a sztrájkot“ – foglalta össze a módosítás lényegét Ivan Uhliarik (KDH) egészségügyi miniszter. Hozzáfűzte: a módosításnak köszönhetően a kabinet a jövőben kötelezheti az orvosokat a megszakított munkavégzés folytatására és büntetheti őket.
Ha a parlament is jóváhagyja a kormány javaslatait, mindez 2012. április 1-től léphet érvénybe.
Azokat az orvosokat, akik a szükségállapot idején elutasítanák a gyógyítást, két év börtönbüntetéssel sújthatnák. Ha a parancsmegtagadás miatt emberek egészsége vagy élete kerülne veszélybe, akár 5 évnyi börtönbüntetés is kiszabható lenne. A minisztérium az egészségügyi dolgozóknak 3300 eurós pénzbírságot is kiszabhat.
A törvényjavaslat nem foglalkozik az orvosok indokolatlan munkaképtelenségével, amit decemberben többen is kihasználtak, hogy kényszerből ne kelljen munkába állniuk. „Azt, hogy valóban megalapozott munkaképtelenségről van-e szó, úgyis be kell bizonyítani““ – nyilatkozta Daniel Lipšic belügyminiszter.
Marián Kollár, az orvosszakszervezet elnöke túl korán örült a győzelemnek. A tegnapi kormánydöntés után kijelentette, büntetik őket azért, hogy szembeszegültek a kormánnyal és pénzügyi köreivel. A kormány javaslatát antidemokratikusnak és visszalépésnek tartja. Hiszi, hogy az nem szavazza meg a parlament.
„Alapkövetelmény: a kormányok ne alakítsanak ki olyan helyzetet, hogy az egészségügyi dolgozók elégedetlenek legyenek és emiatt tiltakozniuk kelljen!“ – reagált Milan Dragula, az Orvosi Kamara elnöke, aki kifogásolta, hogy a kormány beavatkozik a kamara nyilvántartásába is.
„Nem akarjuk ijesztgetni az orvosokat, de megvédjük az állampolgárok érdekeit“ – hangsúlyozta Uhliarik miniszter.