Szlovákia egyetlen mézbor múzeuma Nyitrán található
A mézbor már az ősi Kínában, az indián kultúrában, de alapján Észak-Európában, valamint a mediterrán vidékeken is ismert volt, már a germánok, a szlávok és a kelták is fogyasztották. Szlovákiában pedig máig népszerű ital a mézbor, múzeuma viszont csak egy van. A nyitrai Mézbor Múzeumban megismerhetők a térségben készült mézborok, a finomság története és azok a poharak is, amelyekből egykor az édes italt fogyasztották.

Különleges színű és formájú több száz éves poharak is találhatók a nyitrai múzeumban. Mindegyik a mézbor fogyasztására szolgált. De a létesítményben fellelhetők azok az eszközök is, amelyek a különleges ital készítéséhez kellenek, és gyűjteményük van a leghíresebb szlovák, cseh és morva mézborokból is.
A nagypapánk alapította a múzeumot, meséli portálunknak Eva Tomková, a múzeum egyik tulajdonosa.
– mondta el a a tulajdonos.
A létesítmény nemcsak a hazai vendégek körében népszerű, azt sok külföldi is látogatja elsősorban a környező országokból. Sokan azért látogatják a múzeumot, mert ismerik, mások pedig még nem is hallottak a különleges italról, amely méz és víz érlelésével készül.
A mézbor fő alapanyag a méz, amelyet megfelelő arányban mészmentes, lágy vízben feloldanak és hozzáadnak borkövet, valamint citromsavat. Az így elkészült elegyet 2 órán keresztül forralják, a képződő habot eltávolítják. Miután kihűlt, sütőélesztőt és fűszereket adnak hozzá, majd 20-25 fokon tárolják, ettől beindul az erjedés folyamata. Az így készített nedűt 2 hét múlva fejtik le és 6 hónap múlva palackozzák.
