Nyílt napra várják az ötödikeseket a Selye Gimnáziumban
Mivel ez a középiskolai oktatási forma az új iskolatörvény alapján számos újdonságot tartalmaz, az intézmény igazgatósága február 14-én (kedden) nyílt napot rendez a jelentkezni szándékozó ötödikesek és szüleik számára.
Édes Erzsébet igazgatóhelyettes portálunkat arról tájékoztatta, hogy Bálint-napkor délelőtt 8 és 9,30 illetve délután 16 és 17,30 óra között szervezett program keretében mutatják be az iskolát, annak oktatási formáit és lehetőségeit, valamint megújult érettségi rendszerét. A tájékoztató középpontjában a nyolcéves gimnázium óraterveinek, célkitűzéseinek és a felvételi követelményeinek a felvázolása áll majd.
Délelőtt az ötödikesek a jelenlegi primósoknál óralátogatásokon is részt vesznek, vezetésükkel körülnézhetnek az épületben, a szülők pedig kötetlen beszélgetés során kaphatnak választ a kérdéseikre.
Míg tavaly a „kis elsőbe” felvehető tanulók száma csak 20 volt, amit két fellebbező kérvénye nyomán 22-re növelhettek, a következő tanévre már 28 érdeklődőt vehetnek fel. Azokat, aki az alapiskola 5. osztályát sikeresen befejezik, és eleget tesznek a gimnáziumi felvételi követelményeknek. Az írásbeli és szóbeli felvételi vizsgák 2012. május 14-én vagy 17-én reggel 8 órától magyar és szlovák nyelvből, továbbá matematikából lesznek az intézmény Király püspök utcai épületében.
Az igazgatóhelyettes hangsúlyozta: a vizsgák nem a tantárgyi követelmények számonkérését, hanem a nyelvi-kommunikációs, illetve a logikai-absztrakciós feladatok megoldásában megmutatkozó készségek megállapítását célozzák. A felvételi vizsga írásbeli részében legtöbb 20-20 pont érhető el a két nyelvből, 40 pont pedig matematikából. Szóbelizni csak magyar nyelvből kell. Ezzel 20 pont szerezhető.
A felvétel egyedüli feltétele a vizsgákon való eredményes szereplés, azaz minden tantárgyból a megszerezhető pontszámok legalább 20 %-át el kell érni. Egyéb szempontokat (pl.: az addigi tanulmányi eredményt) nem vesznek figyelembe. Az összesített pontszámok sorrendje alapján az első 28 helyen végzett tanulót veszik fel. A vizsgaeredményeket – a diákok neve nélkül, kódokkal – még a vizsga napján ismertetik az iskola honlapján és földszinti faliújságján. Ezt a jelenlegi primósok körében is jól bevált oktatási formát főként az újdonságok iránt nyitott, kommunikatív, átlagosnál jobb képességű, kitartó, szorgalmas ötödikeseknek ajánlják.
A primósok heti óraszáma 32, ami megegyezik az alapiskolát látogató hatodikosokéval, tehát nincs valóságalapjuk a túlterhelésükről szóló híreszteléseknek - hangoztatta az igazgatóhelyettes. Viszont előnyt jelent számukra a hasznos ismeretgyarapításukat szolgáló óraelosztás: a heti két-két spanyol vagy német, továbbá két történelemóra, a napi matematika-oktatás, a heti háromszori testnevelés, valamint a tehetséggondozásukat segítő szakköri foglalkozások garmadája. Kulturális programokból, teadélutánokból, tanulmányi kirándulásokból, versenyekből, közös korcsolyázásokból és kerékpártúrákból sincs hiány. Ha időközben kiderül, hogy mégsem azt kapták, amit vártak, a törvény szerint évközben bármikor visszatérhetnek az alapiskolába, és 4 év után akár másik gimnáziumi osztályt vagy középiskolát is választhatnak.