Nyelvhasználati népszavazás – komolyan gondolja az SNS
A petíciós akciót Ján Slota pártelnök indította el április 11-én Érsekújvárban, saját aláírásával az első helyen. Akkor kijelentette: a legfelsőbb törvény ebben az államban az államalkotó nemzet akarata. „Otthon a hóemberek beszéljenek hóemberül, de a hivatali érintkezésben minden polgárnak államnyelven, vagyis szlovák nyelven kellene beszélni“, indokolta a népszavazási kezdeményezést.
Véleményével nem áll egyedül. Radoslav Procházka, a szlovák törvényhozás alkotmányjogi bizottságának kereszténydemokrata elnöke a TASR szlovák hírügynökségnek úgy nyilatkozott: ha lenne ilyen népszavazás a szlovák nyelvről, részt venne rajta, mert a népszavazás egy nagyon fontos eszköze a demokráciának. Több alkotmányjogász szerint ugyan az ilyen népszavazás alkotmánysértő lenne, mert alapjogról népszavazást kiírni nem lehet, Procházka viszont azt mondja: a köztársasági elnök kötelessége, hogy e kérdéssel az alkotmánybírósághoz forduljon. Saját hatáskörben az alkotmánybíróság nem léphet fel.
Az alkotmányjogi bizottság másik tagja, Róbert Madej (Smer-SD) nem válaszolt a kérdésre, hogy elmenne-e szavazni az ilyen népszavazáson. Inkább a központi választási bizottságban tudja elképzelni magát. Nem kívánta kommentálni, hogy az államfőnek mit kellene tenni a népszavazási kérdéssel.
Andrej Danko (SNS) arra a kérdésre, hogy az alkotmány 34. cikkelye garantálja a kisebbségeknek, hogy törvényi keretek között használhassák anyanyelvüket a hivatalokban, azt felelte: semmilyen kisebbségi jogot nem lehet a szlovákok rovására gyakorolni, s „annál jogosabb jog nincs, mint hogy a szlovák a hivatalokban a saját nyelvén értekezzen“. Azt is hozzátette: „elég érvet fognak tudni adni a köztársasági elnöknek, hogy a népszavazást törvényesnek fogja fel. Szempontomból az ilyen népszavazás alkotmányosan tiszta, és létfontosságú Szlovákia számára“ – szögezte le.