Nővéri kamara: kevés a nővér, sok a munka

„A találkozó célja az volt, hogy kiértékeljük a szervezet működését és lefektessük mindazon problémaköröket, amelyekkel a jövőben foglalkozni kívánunk. Kiértékeltük a folyamatban lévő ”Harc a jobb egészségügyért” (Boj za lepšie zdravotníctvo) elnevezésű kezdeményezést és meghatároztuk a jövőben ránk váró feladatokat. Számos hiányosságra mutattunk rá. Főként a nővérek és szülészasszisztensek, illetve munkakörülményeik javítására irányuló törekvések hiányáról van szó“ – közölte a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke, Iveta Lazorová. Hozzátette, a nővérek 2015 novemberétől kezdődött felmondásainak egyik oka éppen követeléseik teljesítésének elmaradása volt. A közgyűlés arra kötelezte a kamara tanácsát, hogy az továbbra is álljon ki említett követelések mellett.
„További követelésünk, hogy szankcionálják mindazon egészségügyi intézményeket, amelyek nem tartják be a nővérek betegágyakhoz mért számarányát, mert ettől függ a betegellátás minősége és a páciens biztonsága“ – jegyezte meg Lazorová. Közölte: a nővérek mindemellett követelik, hogy az ápolószemélyzet irányításának központjaként, az egészségügyi szaktárca szerkezeti struktúrájában kerüljön kialakításra egy a szükséges kompetenciákkal felruházott képviselői, amolyan minisztériumi főnővéri poszt. „Ez a személy rendelkezne a szükséges hatáskörökkel és a betegellátás teljes területét lefedné“ – magyarázta Lazorová.
A legrosszabb állapotok a nem állami kézben lévő kórházakban uralkodnak, amelyek a Szlovákiai Kórházak Szövetségében (ANS) tömörülnek. „Egy nővér az előírtaknál több betegről is gondoskodni kénytelen. Szokványos gyakorlat, hogy az osztályokra pótágyakat helyeznek be, ám a plusz munkáért nem jár többletbér. Fel kívánjuk térképezni a helyzetet és rá akarunk mutatni arra, hogy hol alkalmazzák az efféle tisztességtelen eljárást“ – mondta Lazorová. Az országban átlagosan 15 beteget lát el egy nővér. „Ugyanakkor teljesen szokványos gyakorlat, hogy a gondozott páciensek száma eléri a 30-at. Ezek komoly dolgok. Németországban vagy Ausztriában egy nővérre 7 beteg jut, nálunk 30“ – értékelt az SKSaPA elnöke.
A nem egészségügyi intézményekben dolgozó nővérek szervezetének alelnöke, Margita Kostúriková megjegyezte, hogy a szociális intézményekben még ennél is rosszabb a helyzet. „Egy nővérre akár 100 páciens jut, s éppen ezért győzi csupán másnap a felfekvések kezelését és a gyógyszerek előkészítését“ - figyelmeztetett Kostúriková.
Lazorová szerint Szlovákiában a legnagyobb gondot a nővérhiány okozza, s holott Csehországban ugyanezen oknál fogva sorra zárják be az osztályokat, addig Szlovákiában mindent a legnagyobb rendben találnak. A legkomolyabb problémákkal a zsolnai, az eperjesi és a nagyszombati kórházban küszködnek. A Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarája elnökségének tagja, Milan Laurinc hozzátette, számos nővér azért is hagyja el a rendszert, mert nyugdíjba vonulnak, vagy anyaszabadságra készülnek.