Nincs segítség? - Bántalmazott nők élete Szlovákiában
Pozsonyban és Nemeskajalon asszonyok estek férjeik áldozatául a közelmúltban. A pravda.sk írásában rámutat: a fenyegetett nő Szlovákiában segítségért fordulhat a rendőrséghez, amely kiutasíthatja otthonából az erőszakoskodó személyt, de csak abban az esetben, ha úgy ítéli meg, hogy a panaszos testi veszélynek van kitéve. Ennek bebizonyítása azonban problémát okoz, hiszen az erőszakoskodó a rendőrök jelenlétében szelíd báránnyá változik – írja a lap.
Ráadásul a kiutasítás csak 48 órára szól! „Ez alatt az idő alatt a panaszos a bíróságon kérheti a kiutasítás meghosszabbítását. Nagyon rövidnek tartjuk ezt az időt, ami Ausztriában tíz nap. A rendőrség végre bűntettnek minősíthetné a fenyegetőzést is! Gyakran hangzik el a rendőrök szájából a „hiszen még nem bántotta önt“ mondat“ – nyilatkozta Katarína Farkašová, a Szlovákiai Nők Társulásának igazgatónője.
A veszélyeztetett nők az államhoz nem fordulhatnak jogi segítségért; nem biztosítanak számukra olyan helyeket sem, ahol átmeneti időre meghúzhatnák magukat. Az erőszak áldozatainak megsegítésére létesített központokban bűnügyekkel kapcsolatos segítséget nem nyújtanak, hiányoznak az ambuláns tanácsadók és a válságközpontok is.
A környezet tétlenségének gyakori oka az a tévhit, hogy a családi élet magánügy, amibe másnak nem illik beavatkozni. Ennek épp az ellenkezője igaz! Olyan esetekben, amikor a környezet tudomást szerez egy-egy nő bántalmazásáról, nagyon gyorsan kell cselekedni, hogy megelőzhető legyen az esetleges tragédia. Ahogy azt a közelmúltbeli esetek is bizonyították, a fenyegetések akár gyilkossággal is végződhetnek - írja a pravda.sk.
Tavaly augusztusban nemcsak a cseh közvéleményt döbbentette meg a 44 éves, népszerű írónő, Simona Mony brutális meggyilkolása. Három fiúgyermek vesztette el az édesanyját. Utólag derült ki, hogy a nőt párja éveken át lelkileg és fizikailag kínozta, és meg is erőszakolta. Amikor Simona mindezt megelégelte és úgy döntött, elválik, férje megölte.
Az írónő halála után ismerősei bevallották, tudomásuk volt a pár gyakori és heves veszekedéseiről, de nem fordultak rendőrséghez. Ezért a hatóságok nem is sejthették, hogy a folyamatosan bántalmazott nőnek milyen borzalmakat kellett kiállnia.