Nem vonja vissza az államfő hatáskörét korlátozó indítványát a KDH
Az igazságügy terén javasolt alkotmánymódosítások az államfő jogköreit is csökkentik. Az új javaslat szerint a köztársasági elnöknek megszűnne az a joga, hogy három bírót jelöljön a bírói tanácsba. Ez a jövőben a kormány hatáskörébe tartozna.
Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke vasárnap felhívással fordult az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) felé, vonja vissza az alkotmánymódosító javaslatot. „Kiska megbízatása túl erős, nagyon becsapnák a választókat, ha most korlátoznák az államelnök jogköreit“ – hangsúlyozta a liberálisok vezetője.
Fíge¾ a felhívást visszautasította. Három szóval jellemezte a folyamatot, mely a Kereszténydemokrata Mozgalomnak (KDH) az igazságszolgáltatás változásai melletti állásfoglalását jellemzi: „megvitatni, javítani“ és a módosítást „elfogadni“. Arra nem adott egyértelmű választ, megmaradna-e a köztársasági elnök bírói tanácsot érintő jogköre. Véleménye szerint az első olvasatot követően a márciusi ülésen elfogadott részletekről tovább lehet tárgyalni.
„Jelenleg lehetőség adódik akár a szélesebb körű megegyezésre is. Mindenkit felkérünk, Richard Sulíkot is, támogassa, vagy jobbítása érdekében tegyen konstruktív javaslatokat “ – mondta Fige¾. A KDH-nak fontos a Bírói Tanács és a Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztségének a szétválasztása. Ugyancsak fontos a tanács elnökének kiválasztása és kinevezése, valamint a bírák büntetőjogi mentességének korlátozása, mellyel - a többi közjogi méltóságtól eltérően – továbbra is rendelkeznek.
Az igazságszolgáltatást érintő újdonságok, valamint a házasság definíciójának, mint nő és férfi kötelékét meghatározó törvénynek a családtörvényből való kiemelése és az alkotmányba való beemelése március 25-én kerültek második olvasatba.
A kormányzó Smer-SD és az ellenzéki KDH javaslata a jelenlévő 126 honatya közül 103 képviselő, köztük a Smer-SD, a KDH, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO), Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) és néhány független képviselő támogatását kapta meg.