Nem voltunk kellőképpen felkészülve az influenzajárványt kirobbantó vírusra

A jelenlegi, B típusú influenzavírussal szemben a beoltott személyek sem élveznek teljes védelmet. Az egészségügyi Világszervezet (WHO) elismerte, hogy nem sikerült a megfelelő vírustörzset kiválasztania az idei influenzaszezonra szóló oltóanyagba. A szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivője, Zuzana Drobová azonban állítja, az ilyesmi egyszerűen előfordul, az influenzavírusok ugyanis nagyon változóak.
„Európában főként a B típusú influenzavírus terjed, míg a korábbi szezonokban inkább az A típusú terjedt” – magyarázta el Tatiana Betáková, a Szlovák Tudományos Akadémia Virológiai Intézetének (VÚ SAV) virológusa, miért magasabb az idei megbetegedések száma, mint tavaly. Szerinte az emberek immunrendszere feltételezhetően nem képes kellőképpen védekezni ezzel a vírussal szemben.
Drobová szerint a megbetegedettek negyedét B típusú vírus döntötte ágynak. Szövődményeket főként két erős kórokozó influenzatörzs eredményez – magyarázta Betáková. Az első vírus a H3N2, amely az A típusú influenzavírusok közé tartozik. „A második a B típusú influenza egy új törzse” – tette hozzá a virológus.
ÚVZ: az influenza nem holmi banális megbetegedés
A megelőzést nem szabad elhanyagolni, az influenza ugyanis nem holmi félvállról vehető, banális megbetegedés – figyelmeztetnek az országos méreteket öltő járvány idején a Közegészségügyi Hivatal munkatársai. „Fontos a vitaminbevitel, az ellenálló képesség növelése, a rendszeres szellőztetés és a gyakori kézmosás” – ajánlják. Ugyancsak fontos a megfelelő öltözködés, valamint a nagy számban emberek által látogatott helyek kerülése.
Hatékonyan és gyakran kell szellőztetni, főleg az óvodákban és iskolákban, de a munkahelyeken is. Egyes ajánlások szerint az influenzaidényben érdemes kerülni a kézfogásokat, köhögéskor pedig papír zsebkendőt kell a szánk elé tenni.
„Immunrendszerünket elegendő alvással, legalább félórányi napi edzéssel vagy sétával, C vitaminban gazdag zöldség és gyümölcs, így alma, savanyú káposzta, citrusfélék, paprika, brokkoli, torma és fokhagyma fogyasztásával erősíthetjük” – ajánlja az ÚVZ.
Az influenza ellen a leghatékonyabban oltással védekezhetünk, aminek az árát az ország valamennyi egészségbiztosítója megtéríti. A szakemberek elsősorban az idült betegségekkel küszködőknek, az idősebbeknek, a gyengébb immunrendszerrel bíróknak és az egészségügyi dolgozóknak ajánlják az oltást. Legmegfelelőbb időszak annak beadására október-november, amikor még elég idő marad az ellenanyagok termelődésére, de később is érdemes, sőt, még az influenzajárvány idején sem felesleges. „Akkor azonban fennáll annak a veszélye, hogy a beoltott személy korábban megbetegedik, mintsem, hogy megfelelő mennyiségű ellenanyag termelődne a szervezetében” – magyarázta az ÚVZ. Az ellenanyag megfelelő szintjének eléréséhez 10-14 napra van szükség, s 6-12 hónapig marad meg a szervezetben.
A vírus főként légúton, köhögéssel és tüsszögéssel terjed. Nem mindegyik megfázás vagy köhögés jelenti azonban automatikusan azt, hogy az ember már influenzás. Az ugyanis hirtelen tör a szervezetre, miközben magas, akár 40 fok feletti láz kíséri, s különféle szövődményekkel párosulhat. Influenza esetén nem hatnak az antibiotikumok. Az influenzás megbetegedés következtében komoly szövődményeket, így például tüdőgyulladást vagy szívizomgyulladást eredményezhet, s szélsőséges esetben akár halált is okozhat. Vírusainak tulajdonságai gyakorta változnak.