2012. szeptember 26., 16:38

Nem módosult az állampolgársági törvény - Boldoghy bohócnak tartja Matovièot

POZSONY, RÉVKOMÁROM. A parlament ma elutasította az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) javaslatát az állampolgárságról szóló törvény módosítására. Azok a személyek, akik felveszik egy idegen ország állampolgárságát, továbbra is elvesztik a szlovákot. Boldogy Olivér jelzésértékűnek tartja, hogy az érintettek véleményére és helyzetére a törvényhozók nem kíváncsiak.

Az Egyszerű Emberek a módosítással azt akarták elérni, hogy kapják vissza szlovák állampolgárságukat és útlevelüket mindazok, akik reális kötődnek egy másik országhoz is. A javaslat alapján az állampolgárság visszaszolgáltatása nem került volna pénzbe azoknak, akik 2012. július 17. és október 31. között vesztették el a szlovák állampolgárságukat. Visszakapta volna az útlevelét az a személy, aki legkevesebb 12 hónapig nyilvántartott, állandó lakhellyel vagy ugyanennyi ideig tartós munkahellyel rendelkezett abban az országban, amelynek az állampolgára lett és teljesíti a többi előfeltételt. Hasonló elbírálás alá estek volna a nappali tagozatos diákok.

A szlovák állampolgárságra jogot formálhattak volna azok is,  akik egy másik ország állampolgárságának megszerzése előtt legalább egy éven keresztül vállalkoztak az érintett országban, vagy karitatív, misszionáriusi, esetleg  hivatásos sportolói tevékenységet folytattak. Szintén visszaszerezhette volna szlovák állampolgárságát az a személy, aki legalább 12 hónapon keresztül gondozta három évnél fiatalabb, vagy súlyos egészségkárosult gyermekét, vagy ha egyik szülője az érintett országban született.

Az állampolgárságról szóló törvényt Robert Fico első kormánya hagyta jóvá. A képviselők többször próbálták módosítani, sikertelenül. A vitatott jogszabály miatt az Alkotmánybírósághoz fordult 30 ellenzéki képviselő. A taláros testület  elfogadta a beadványukat, de nem helyezte hatályon kívül a törvény jogsértőnek nevezett módosítását a döntés megszületéséig.  

A kettős állampolgárságát nyíltan vállaló Boldoghy Olivér portálunknak elmondta: nem Matovièéktól vár előrelépést az ügyben. „Mivel Igor Matovièot egy populista bohócnak tartom, hidegen hagy, hogy a pártja indítványát elutasították a parlamentben. Nem tőle várom az előrelépést a kettős állampolgársággal kapcsolatos kérdésekben, sokkal inkább az Alkotmánybíróságtól és az Emberi Jogok Európai Bizottságától. A jogi képviseletünket vállaló Lomnici Zoltántól még nem értesültem arról, hogy Strasbourgban történt volna elmozdulás a szlovák állampolgárságuktól megfosztottak ügyében, de továbbra is reménykedem. Ugyancsak bízom a kassai székhelyű Alkotmánybíróság pozitív válaszában. Megjegyzem: a Kassáról érkező negatív válasz is többet érne a semminél, mert az esetben egyértelművé válna, hogy mennyit ér egy olyan alkotmány, amely az aktuálpolitika kénye-kedve szerint formálható...“ - mondta a Hírek.sk-nak a révkomáromi színész és polgárjogi aktivista .

Boldoghy szerint a szeptember 1-én megtartott kassai akciójuk pozitív következménye, hogy  kijelöltek egy alkotmánybírót, aki végre foglalkozik a beadványukkal. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy ha az év végéig sem kapják meg a várt alkotmánybírósági választ, jövőre a révkomáromihoz vagy a kassaihoz hasonló, további tiltakozó megmozdulásokat szerveznek.

Kérdésünkre elmondta: nagyobb gondjai tavasszal adódhatnak állampolgársága elvesztéséből kifolyólag, mert akkor kellene megújítania a lejárt személyazonossági igazolványát. Egyelőre még a régit  használja, mert nem tett eleget a rendőrségi felszólításnak, nem szolgáltatta be az okmányt. "Úgy gondolom, hogy ha a hatóságok már nem tartanak engem szlovák állampolgárnak, akkor az efféle felszólításokat, beidézéseket – más külföldi állampolgárokhoz hasonlóan – a külügyminisztérium közvetítésével kellene eljuttatniuk hozzám“ - nyilatkozta.

A parlamenti pártok - mint kiderült - nem sok érdeklődést tanúsítanak az állampolgárságuktól megfosztott magyarok helyzete iránt. Miközben a parlamentben viharos szócsatákat vívnak az állampolgársági törvény kapcsán, egyik frakció sem vette a fáradtságot, hogy meghallgassa az érintettek indokait: miért éltek a magyar állam által felkínált egyszerűsített honosítási eljárás lehetőségével és milyen nehézségeik adódnak hétköznapi életükben a szlovák ellentörvény rendelkezéseiből kifolyólag.

Boldoghy Olivér helyzete iránt egyetlen parlamenti honatya érdeklődött,  Gál Gábor, a Most-Híd parlamenti képviselője, ő is csak a világhálón. Fehér István révkomáromi gimnáziumi tanárt senki nem szólította meg. Mindkét érintett igényelné, hogy a döntéshozók felmérjék a helyzetüket. "Szívesen elbeszélgetnék más magyar és szlovák honatyákkal, továbbá jogászokkal is az ügyünkről. Mivel Robert Kaliòákék illetékesek a törvényváltoztatásban, tőlük is elvárnám, hogy levélben, telefonon vagy személyesen megkeressenek“ - mondta Boldoghy Olivér. „A sajtó képviselőin kívül eddig tőlem senki más nem érdeklődött a személyes sorsunk alakulásáról. Igaz, a parlamenti képviselők érdeklődésére nem is számítottam, mert rossz véleményem van a politikusokról. Nem a közösség érdekében tevékenykednek“ - fűzte hozzá Fehér István.  

A gimnáziumi tanár örvendetesnek tartja, hogy Lomnici Zoltán igyekezete révén az Európai Parlamentben (EP) is értesültek az ügyükről. Reményét fejezte ki, hogy szeptember 29-én elbeszélgethet néhány EP-képviselővel Budapesten, a Hunnia Baráti Kör által szervezett „Hogyan tovább, felvidéki magyarság?“ című konferencián. A rendezvény résztvevői a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos brüsszeli meghallgatás fejleményeiről számolnak majd be, de vélhetően szóba kerül a szlovák állampolgársági ellentörvény is - fűzte hozzá.

Fehér elárulta, hogy még mindig birtokolja a személyigazolványát. Az emiatt kiszabott 33 eurós pénzbírságot nem fizette be, s a büntetés miatt egy hónapja fellebbezett a rendőrségen. Levelére mindeddig nem kapott választ.

Megosztás