2017. június 21., 08:14

Nem mindenhol vezetik be januártól az eHealth rendszert

POZSONY. Valószínűleg nem minden rendelő fogja a jövő év elejétől használni az eHealth elnevezésű elektronikus egészségügyi rendszert – mutatott rá Peter Blaškovitš, az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) vezetője.
201706191759160.eh01.jpg

Az eHealth rendszer a tervek szerint 2018 elején indul élesben.

„A rendszerbe az egészségügyi szolgáltatás nyújtók 70-80 %-a kapcsolódik be addigra, néhányan azonban objektív okok miatt nem tudják tartani ezt az időpontot“ – mondta Blaškovitš.

A NCZI vezetője elmagyarázta, hogy egy olyan törvénycsomag készül, amely egy átmeneti időszakot biztosít azok számára, akik késni fognak. Ez például azokat az orvosokat érintheti, akiknek nincs meg a szükséges technológiai felszerelésük.

A rendszer jelenleg pilótaszakaszban van, néhány rendelő teszteli azt. A tavalyi év végén néhány orvos panaszkodott a műszaki problémákra és teljesítménnyel kapcsolatos problémákra. „Igyekeztünk megtalálni az összes gyermekbetegséget, úgy vélem, az eHealth működőképes” – tájékoztatott Blaškovitš.

A NCZI tárgyal a Nemzeti Biztonsági Hivatallal az adatvédelemről. Ha elegendő rendelő kapcsolódik be a rendszerbe, az NCZI szimulált támadásokat tervez a rendszer biztonsága ellen.

Tetemes költségek

Az eHealth eddig több mint 40 millió euróba került. A rendszer támogatása további milliókat fog még felemészteni évente, becslések szerin ez az összeg évi 4,7 millió körül mozoghat. A közbeszerzési pályázat még zajlik, a nyertessel a szerződést 3 évre kötik meg.

Az eHealth rendszere elektronizálja az egészségügyi szolgáltatásokat. A rendszer bevezetésének időpontját már többször elhalasztották. A pilótaverziót eredetileg már 2013-ban el kellett volna indítani. A rendszer segítségével elektronikus kommunikáció zajlik majd az orvosok, kórházak, laboratóriumok, gyógyszertárak között. Az elektronizáció hozadéka lehet a gyógyszerek jobb felírása, meggátolná a dupla vizsgálatokat is.

A jövő év elején minden egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmény köteles felvezetni az adatokat az állampolgár elektronikus egészségügyi kartonjára. Abban lesznek az orvosi leletek, a laboratóriumi vizsgálatok eredményei, a receptek, a páciensről szóló összegzés.

A betegbiztosítók ügyfelei az elektronikus egészségügyi rendszerben elektronikus chippel ellátott személyazonossági igazolványukat használják. 2021-ig azonban átmeneti időszak lesz érvényben, a páciensek vagy az elektronikus chippel ellátott személyazonosságival, vagy biztosítási kártyájukkal azonosítják magukat.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.