2011. augusztus 9., 14:34

Nem lehet uniós népszavazás a székely autonómiáról

POZSONY. Terjedelmes írásban foglalkozik a pozsonyi Pravda napilap azzal a kérdéssel: lehet-e népszavazást rendezni az Európai Unióban a területi autonómiáról. A végkövetkeztés, melyet a szakértők véleményéből levon, egy határozott nem.

A kérdést a volt magyarországi szlovák nagykövet, Štefan Markuš vetette fel a lap hasábjain nemrég, amikor a kormány magyarpolitikájának erőtlenségét ostorozta. Akkor hozta fel érvül, hogy a romániai „székely magyarok” már petíciós akcióra készülnek, egymillió aláírást akarnak összegyűjteni az uniós tagállamokban, hogy EU-népszavazáson szülessen döntés a székely autonóm terület létrehozásáról. Štefan Markuš szerint ez is egy intő jel a Radièová-kormánynak, mert a székelyektől hasonló lépésre a szlovákiai magyarok is gusztust kaphatnak.

Az ilyen indítvány szerinte még akkor is rossz, ha azonnal nem ér célt, mert az Európai Bizottság kedvet kaphat arra, hogy saját hatáskörben vesse fel a kérdést, s kérje a tagállamokat véleménynyilvánításra.

A Pravda most azt járta körbe, dönthet-e uniós népszavazás a székely autonómiáról. Külügyi szakértők nem adnak sok esélyt a romániai magyar kezdeményezésnek. A Lisszaboni Szerződés ugyan lehetővé teszi az európai petíciót, de a területi autonómiáról szóló népszavazás nem tartozik a „lisszaboni agendába”, népszavazni pedig kizárólag a közös uniós szabályozás alá eső ügyekben lehet, nyilatkozza a lapnak Peter Bilèík, a szlovák külügyi társaság munkatársa.

Az uniós ügyekkel foglalkozó Zuzana Gabrižová is ugyanezt állítja, s feltételezi, hogy az Európai Bizottság már az aláírásgyűjtést is elutasítja majd egy ilyen kérdésről. Ráadásul a petíciós jog decemberben lép életbe, hatályos pedig a jövő év áprilisától lesz, mert a Lisszaboni Szerződés erről így rendelkezik.

A hozzáértők és a szakértők Szlovákiában nem aggódnak a székely autonómia miatt. Bilèík szerint az európai petíció nem politikai jellegű állampolgári kezdeményezések eszköze, hanem más közügyek rendezését szolgálhatja. Gabrižová szerint a Greenpeace mozgalom egyszer már letett egymillió aláírást az uniós vezetők asztalára, amikor a génmódosított növények termesztésének betiltását akarta. Ha életbe és hatályba lép az európai petíciós jog, mindkét szakember arra számít, a génmódosított növényekről újból sikeres petíció, s akár népszavazás is lehet.

Persze azt sem zárják ki teljesen, hogy valaki vagy valakik politikai célokra akarják kihasználni ezt az intézményt – olyan témákban, amelyekkel újságok címlapjaira lehet kerülni. Sok esélyt azonban nem adnak nekik sem.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.