Naponta történnek kórházi személyzet elleni támadások Szlovákiában
Támadások főként a központi betegfelvételen szoktak történni, a pácienseken kívül a kísérőik is gyakran agresszívan viselkednek. Egyesek a bútort is összetörik. Legtöbb ilyen eset főként pénteken, hétvégéken és ünnepnapokon éjjel történik.
„Aránylag gyakran találkozunk agresszív páciensekkel, kórházaink központi betegfelvétele szó szerint ütközőzónának számítanak” – mondta el a pozsonyi egyetemi kórház szóvivője, Petra Stano Maašovská. Ennek ellenére a legnagyobb szlovákiai kórház jelenleg nem rendelkezik őrszolgálattal. A szóvivő nem közölte, hogy miért.
A vonatkozó komoly büntetések kilátásba helyezése a nővérek kamarája szerint csak részben orvosolja a gondjaikat. Valódi megoldásnak a felvilágosítást és a veszélyeztetett helyiségek védelmének biztosítását tartják. Némely kórházak esetében mindez már működik, máshol azonban még nem. Komoly esetekben a rendőrséget hívják segítségül. A megszólított 7 állami kórház közül nincsenek biztonsági őrök a pozsonyi és a kassai egyetemi kórházban. Saját biztonsági szolgálatot a pozsonyi Kramáren működő gyermekkórház és az eperjesi kórház fizet meg. Saját őröket alkalmaz a turócszentmártoni és a zsolnai egyetemi kórház. A besztercebányai egyetemi kórház nem válaszolt az ezzel kapcsolatos kérdésekre.
A pozsonyi sürgősségi osztályok tapasztalatai azt bizonyítják, hogy elsősorban az ittas emberek viselkednek durván. Stano Maašovská szerint leggyakoribbak a vulgáris támadások. Az utóbbi öt évben azonban a támadók a pozsonyi egyetemi kórházban fegyverrel is fenyegetőztek. Egyes egészségügyi dolgozók az ilyen támadások után ellátásra is szorulnak. „Egy páciens például a gondozója karját súlyosan megsebesítette, egy másik pedig az orvos kezét törte el” – fejtette ki. Könnyebb sérülésekként említette a rúgásokat, zúzódásokat, fojtogatási kísérleteket és hasonlókat.
A kassai egyetemi kórház főként verbális támadásokat említett. Alkalmazottai veszélyeztetése esetén kihívja a rendőröket. Biztonsági szolgálatot jelenleg nem alkalmaz, ám az év elején még élt annak a szolgáltatásaival. Ivana Stašková szóvivő elmondta: február elejétől március végéig az ASGuard security szolgáltatásait vette igénybe, a két őr óránként hozzávetőleg 5,50 euróba került.
„Az idén a védelmi szolgálatnak agresszió és támadások miatt május közepéig közel tíz alkalommal kellett beavatkoznia, tavaly pedig 18 ilyen eset történt" – mondta el Dana Kamenická, a pozsonyi egyetemi gyermekkórház (DFNsP) szóvivője. Incidensekre a sürgősségi osztályon kívül a gyermekpszichiátriai klinikán is sor került. Kamenická szerint néha a rendőrségnek kell beavatkoznia, tavaly és idén is kétszer kellett kihívni őket. A DFNsP védelmét az AMG security biztosítja, szerződése ez év elejétől 2019-ig szól, s a szolgáltatásaiért 185 ezer eurót kap.
Az eperjesi egyetemi kórház tavaly „hét nemkívánatos eseményt“ élt át, idén még egyet sem – mondta el Renáta Cenková szóvivő. Saját őröket nem fizet, ám az SBS Shield biztonsági szolgálattal 24 hónapra 490 ezer eurós szerződést kötött.
Tavaly a zsolnai kari kórház személyzete 75 agresszív viselkedéssel kapcsolatos esetet jelentett be, többnyire verbális támadásokról volt szó. „Fizikailag főleg az ittas páciensek bántalmazzák a személyzetet” – szögezte le Viera Jurèiová szóvivő. Szerinte főként a kivizsgálásokra sokáig várakozók és a pszichiátriai betegek szoktak durván viselkedni. Egyesek a várótermi ajtókat és asztalokat is összetörték. A kórház ez esetekre saját biztonsági szolgálattal rendelkezik, rosszabb esetekben pedig a rendőrséghez fordul segítségért.