Nagyobb befolyást akarnának Szlovákia EP-képviselői az Európai Parlament bizottságaiban
A jelenlegi állapoton esetleg 2017 januárjában lehetne változtatni – nyilatkozta a TASR-nak a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Pártot (SDKÚ-DS) képviselő Eduard Kukan. Megemlítette, hogy az EP-képviselőket „kemény matematika“ alapján sorolják be a parlamenti bizottságokba, albizottságokba és küldöttségekbe. Valamennyi nemzeti küldöttség súlyát az EP politikai frakcióiban az ún. D'Hondt-szabály alapján, azaz a megválasztott képviselők száma alapján számítják ki.
"Ez azt jelenti, hogy a 34 németnek vagy a 7 csehnek nagyobb súlya van, mint a 6 szlovákiainak" – vázolta Kukan az EP bizottsági elnöki és alelnöki posztjainak elfoglalására vonatkozó "matematikát". Az általa említett számok az európai néppárti tömörülésre vonatkoznak.
A 13 szlovákai EP-képviselő közül csupán Csáky Pál kapta meg az EP Petíciós Bizottságának alelnöki tisztségét.
Szlovákiát némi reménnyel töltheti el az a tény, hogy a nők jogaival és a nemek egyenjogúságával foglalkozó bizottság (FEMM) egyik alelnöki székét még senki sem foglalta el. Ezen tisztség kapcsán az Új Többséghez (NOVA) tartozó Jana Žitòanská nevét is emlegetik. Ez ügyben a következő napokban születik majd döntés.
Kukan azt is elmondta, hogy az európai néppárti frakcióhoz tartozó képviselők csak 22-es szám esetén válogathattak a kínálatból, és éppen ő volt az, aki választhatott a tisztségek hozzáférhető kínálatából.
"Én a szerbiai EP-küldöttség elnöke akartam lenni, mert a Balkánon dolgoztam, s azt meg is kaptam" – nyilatkozta az a képviselő, aki ismételten a Külpolitikai Bizottság (AFET) tagjává vált.
Kukan elismerte, hogy az egyes bizottsági tisztségek elosztásával kapcsolatban bonyolult tárgyalásokat folytatnak, ahol a „nagy játékosok“ a saját érdekeiket figyelembe véve „sakkoznak“.
"Azt gondolom, hogy ez velünk szemben nem volt a legtisztességesebb eljárás, mert az Európai Néppárt 221 képviselője közül hatan vagyunk, és bár az előző választási időszakban is hatan voltunk, de 264 képviselő közül. Így tehát a küldöttségünk súlya nőtt, ám ugyanolyan posztot kaptunk" – szögezte le Kukan, aki a 2009-14-es választási időszakban a Nyugat-Balkánnal foglalkozó EP-küldöttség elnökeként tevékenykedett.