2014. július 16., 17:36

Nagyobb befolyást akarnának Szlovákia EP-képviselői az Európai Parlament bizottságaiban

POZSONY, STRASBOURG. Szlovákia európai parlamenti képviselői, azaz közülük legalább hatan, akik az Európai Néppárthoz tartoznak, elégedetlenek amiatt, hogy eddig nem szereztek jelentősebb befolyást az EP bizottságaiban és albizottságaiban. A 13 szlovákiai EP képviselő közül egyedül Csáky Pál lett bizottsági alelnök.

A jelenlegi állapoton esetleg 2017 januárjában lehetne változtatni – nyilatkozta a TASR-nak a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Pártot (SDKÚ-DS) képviselő Eduard Kukan. Megemlítette, hogy az EP-képviselőket „kemény matematika“ alapján sorolják be a parlamenti bizottságokba, albizottságokba és küldöttségekbe. Valamennyi nemzeti küldöttség súlyát az EP politikai frakcióiban az ún. D'Hondt-szabály alapján, azaz a megválasztott képviselők száma alapján számítják ki.

"Ez azt jelenti, hogy a 34 németnek vagy a 7 csehnek nagyobb súlya van, mint a 6 szlovákiainak" – vázolta Kukan az EP bizottsági elnöki és alelnöki posztjainak elfoglalására vonatkozó "matematikát". Az általa említett számok az európai néppárti tömörülésre vonatkoznak.

A 13 szlovákai EP-képviselő közül csupán Csáky Pál kapta meg az EP Petíciós Bizottságának alelnöki tisztségét.

Szlovákiát némi reménnyel töltheti el az a tény, hogy a nők jogaival és a nemek egyenjogúságával foglalkozó bizottság (FEMM) egyik alelnöki székét még senki sem foglalta el. Ezen tisztség kapcsán az Új Többséghez (NOVA) tartozó Jana Žitòanská nevét is emlegetik. Ez ügyben a következő napokban születik majd döntés.

Kukan azt is elmondta, hogy az európai néppárti frakcióhoz tartozó képviselők csak 22-es szám esetén válogathattak a kínálatból, és éppen ő volt az, aki választhatott a tisztségek hozzáférhető kínálatából.

"Én a szerbiai EP-küldöttség elnöke akartam lenni, mert a Balkánon dolgoztam, s azt meg is kaptam" – nyilatkozta az a képviselő, aki ismételten a Külpolitikai Bizottság (AFET) tagjává vált.

Kukan elismerte, hogy az egyes bizottsági tisztségek elosztásával kapcsolatban bonyolult tárgyalásokat folytatnak, ahol a „nagy játékosok“ a saját érdekeiket figyelembe véve „sakkoznak“.

"Azt gondolom, hogy ez velünk szemben nem volt a legtisztességesebb eljárás, mert az Európai Néppárt 221 képviselője közül hatan vagyunk, és bár az előző választási időszakban is hatan voltunk, de 264 képviselő közül. Így tehát a küldöttségünk súlya nőtt, ám ugyanolyan posztot kaptunk" – szögezte le Kukan, aki a 2009-14-es választási időszakban a Nyugat-Balkánnal foglalkozó EP-küldöttség elnökeként tevékenykedett.

Megosztás