2016. március 4., 18:48

Műszaki és emissziós vizsga – Ha nincs, jön a bírság

POZSONY. Hétfőn lejárt a közlekedési minisztérium által jóváhagyott kéthónapos türelmi idő, mely lehetőséget biztosított a gépkocsivezetőknek, hogy megújítsák gépjárművük műszaki és emissziós vizsgáját. A lehetőséggel legalább 90 ezer személy élt. Akik nem vették igénybe az engedményt, március 1-től automatikusan 300 euróig terjedő bírságot kaphatnak.

„A rendelkezésünkre álló előzetes felmérések szerint több mint 50 ezer olyan személyről van szó, akik gépkocsijának már lejárt a műszaki vizsgája, s legalább 40 ezer olyan gépkocsivezető, aki a határidő lejárta után újította meg gépjárműve emissziós vizsgáját” – nyilatkozta Martin Kóòa, a közlekedési tárca szóvivője. A lejárt műszaki, illetőleg emissziós vizsgával rendelkező gépjárművekről a minisztérium nem vezet kimutatást. Ám mint jelezték, több tízezer gépkocsiról van szó.

A közlekedési törvény által megszabott általános türelmi idő január 1-től február 29-ig tartott. A gépkocsivezetőknek tehát volt idejük megújítani a műszaki, illetőleg emissziós vizsgát, vagy kérni a gépjármű-nyilvántartásból való törlését. Akik ezt nem tették meg, jó lesz, ha vigyáznak. „A hiányzó műszaki és emissziós vizsgáért egyaránt 165 euró bírságot kaphatnak” – nyilatkozta Kóòa. A bírságot az illetékes járási hivatal szabja ki, az illetékesnek akár a törvénysértést követő öt éven belül is postázhatják.

December végéig a járási hivatalok munkatársai manuális módon, többnyire a rendőrség vagy a polgárok javaslatai alapján végezték az ellenőrzést. Kóòa szerint „a módszer nem volt túl hatékony”. Januártól egy egységes információs rendszer áll rendelkezésre, mely automatikusan generálja a felelőtlen gépkocsivezetők neveit. Önműködően kikeresi azokat a járműveket, melyek nem estek át emissziós ellenőrzésen, majd automatikusan generálja a bírság kiszabására irányuló utasítást és máris küldi a jármű tulajdonosának. A rendszernek az adatokat a járási hivatalok műszaki és emissziós ellenőrzését tartalmazó adatbázisa, illetőleg a rendőrség gépjármű-nyilvántartása szolgáltatja. A bírság rendezettnek számít, amennyiben a gépkocsivezető adott időn belül kifizeti a megszabott összeg kétharmadát.

Kóòa szerint a tárca célja nem a bírságolás, hanem kivonni a közutakról az üzemeltetés műszaki paramétereinek nem megfelelő gépjárműveket.

Ezzel Július Petrus, a gépkocsi-tulajdonosok védelmét ellátó társulás elnöke is egyetért. „Ma olyan autók is üzemelnek, melyeknek már első látásra sincs mit keresniük a közutakon. A rozsdás, kimondottan szétesőben lévő, nem megfelelő gumikkal és a működésképtelen fékekkel közlekedő járműveket el kell távolítani a közutakról” – vélekedett. Mint mondta, elégedett a közlekedési minisztérium által március 1-vel bevezetett új szolgáltatással is. Amennyiben a gépkocsivezetők az új rendszerben, a jiscd.dk weboldalon regisztrálják magukat, műszaki és emissziós vizsgájuk határidejének lejártáról kérhetnek sms értesítést. Az első figyelmeztetés 30, a második pedig 14 nappal a vizsga lejárta előtt érkezik.

A gépkocsivezetők az utolsó pillanatban éltek az országos amnesztia adata bírság nélküli ellenőrzés lehetőségével. Az elmúlt héten az autószervizek szinte tömve voltak. „Szinte minden nap este tízig dolgoztunk. Eddig napi 60 autónk volt, most 130. Olyan motorbicikliket is behoztak, amelyek még sosem estek át műszaki ellenőrzésen” – mondta az egyik trencséni műszaki ellenőrzést végző állomás munkatársa. A gépkocsivezetők a késedelmet többnyire feledékenységükkel indokolták.

A pozsonyi gépkocsivezetők is nehéz helyzetbe kerültek, ugyanis csak nagyon nehezen jutottak be a műszaki ellenőrzést végző állomásokra. „Panaszkodtak, hogy nincs szabad hely az állomásokon, gondot jelent február 29-ig megszerezni a szükséges műszaki vizsgát. Ezek vagyunk mi, szlovákok, akik mindent az utolsó pillanatra hagyunk, holott volt rá két hónapunk” – magyarázta az egyik pozsonyi műszaki vizsgát végző állomás munkatársa.

Jozef Drahovský közlekedési szakértő szerint a torlódást el lehetett volna kerülni, ha a lejárt vizsgáról a gépkocsivezetők az amnesztia idején is megkapják az értesítést. „Személy szerint azt feltételeztem, hogy ez a szolgáltatás az emberekért van, tehát a türelmi idő alatt is megkapják a figyelmeztetést. Lehetséges, hogy a tulajdonosok még csak nem is sejtették, elnézték, esetleg nem tudatosították, hogy a törvény megváltozott, s hogy emissziós és műszaki vizsgára akkor is szükség van, ha az autót nem használják. Ez nem volt valami tisztességes az emberekkel szemben” – vélekedett a szakértő. Az lett volna a megoldás, ha a türelmi időt az első figyelmeztetés kézbesítésétől számítják. Így minden egyes tulajdonos más és más időpontban kapta volna a türelmi időt, s a tumultus is elkerülhető lett volna.

Megosztás