2011. július 27., 16:37

Munkajog: A szakszervezet sztrájkkal fenyegetőzik

POZSONY. Kit kellemesen, kit kellemetlenül lepett meg, hogy az államfő aláírta a Munka Törvénykönyvét, így az szeptembertől életbe léphet. A munkaügyi tárca örül, mert szerinte így több munkahely lehet majd, ami a liberalizáció legfőbb célja volt.

A munkáltatók is kellemesen csalódtak, nekik fontos a jogszabály, hogy más munkajogi viszonyrendszerben működhessenek. Tomáš Malatinskýt, a munkáltatók szövetségének elnökét kellemesen lepte meg, hogy az államfő nem engedett a nyomásgyakorlásnak, s nem iktatott be időhúzó-halasztó lépést, vagyis nem vétózta meg a jogszabályt. Az esetleges hibákat, ha lesznek ilyenek, menetközben ki lehet javítani, mondta Malatinský a sajtóirodának.

Kellemetlenül lepte meg viszont az elnök döntése a legerősebb ellenzéki pártot. Branislav Ondruš (SMER-SD) alelnök meglepődött és meghökkent a hír hallatán, mert nem gondolta, hogy Ivan Gašparoviè nem fogja átlátni, mennyire emberellenes az új jogszabály. „Õ valószínűleg nem tart attól, amitől mi – mondta a sajtóirodának -, hogy folyamatosan romlani fog a munkavállalók helyzete.“ Ondruš korábban nem hallott a pártjáétól eltérő véleményt az államfőtől, így nem tud magyarázatot Gašparoviè döntésére. Azt feltételezi, hogy az elnök jogászai nem tartották alkotmányellenesnek azokat a cikkelyeket, amelyeket pártja és a szakszervezetek annak véltek.

A szakszervezetek az elnöki döntést követően sztrájkot helyeztek kilátásba, Emil Machyna, a vasas szakszervezet elnöke jelezte, hogy alkotmánybírósághoz fordulnak. Elsősorban azért, mert a szabályozás csak az egészségügyi nővéreknek teszi lehetővé, hogy 50. életévük betöltése után elutasíthassák a több műszakos vagy az éjszakai munkát.

Nem titkolta: csalódott amiatt, hogy már az államfő sem hallgatta meg a munkavállalók kérését. Machyna szerint ősztől nőni fog a feszültség a munkahelyeken, mert senki nem tűri el szívesen életminősége romlását. A törvénnyel éppen a zavartalan termelés legfontosabb eleme, a szociális béke bomlik fel, mondta.

A szakszervezetek tervezik, hogy az új munkajogi kódexet az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete elé viszik, s európai intézményeket is megkeresnek, mert egyes rendelkezések sértik az európai szociális chartát.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.