2017. május 23., 11:12

Minority SafePack: nyár elején kezdődik az aláírásgyűjtés a Felvidéken

POZSONY, KOLOZSVÁR. Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója, a FUEN a hétvégén kolozsvári kongresszusán jelképesen útnak indította azt az európai aláírásgyűjtő akciót, amelynek célja 1 millió támogató aláírást szerezni a szervezet által kidolgozott kisebbségvédelmi intézkedéscsomaghoz, a Minority SafePack-hez. Emellett a kelet-európai kisebbségekkel szembeni jogtiprásokkal is foglalkozott a FUEN közgyűlése. A küldöttek a romániai és szlovákiai magyarok anyanyelvhasználatáról határozatot fogadtak el, jogi garanciákat sürgetve a kisebbségek anyanyelvhasználatának biztosítására.
201705230828060.berenyi001-02.jpg

A FUEN-kongresszuson Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja országos elnöke, Csáky Pál, a párt európai parlamenti képviselője és Berényi József, az MKP országos elnökségi tagja, Nagyszombat megye alelnöke vett részt. Az aláírásgyűjtés felvidéki koordinátora Berényi József lesz. A kolozsvári tanácskozás döntéseiről, az aláírásgyűjtés részleteiről és az elfogadott határozat várható következményeiről őt kérdeztük.

- Pénteken jelképesen útnak indították a kisebbségvédelmi csomagot támogató európai aláírásgyűjtést. Miben rejlik annak történelmi jelentősége?

- Az aláírásgyűjtés történelmi jelentőségét az adja, hogy bár az Európai Unióban sokféle dologra léteznek jogszabályok, előírások, normák, de az olyan őshonos történelmi kisebbségeket, mint amilyenek a szlovákiai magyarok is, semmiféle előírás nem védi. Nos, ez az aláírásgyűjtés éppen arról szól, hogy ezen az áldatlan helyzeten változtassunk, s ezentúl az EU bennünket is védelmezzen. Durva hasonlattal élve elmondható: az EU-nak van arra vonatkozó jogi normája, hogy miként kell humánus módon szállítani a vágóhídra szánt sertést, csirkét, arra azonban nincs, hogy az egyes nemzeti közösségek miként őrizhetik meg a saját anyanyelvüket, kultúrájukat, nemzeti identitásukat. Itt az ideje, hogy az EU-nak a utóbbira is legyen jogszabálya, tehát az aláírásgyűjtés azért fontos, hogy az EU azt majd belátható időn belül el is fogadja.

- A Magyar Közösség Pártja hétfői országos elnökségi ülésén napirendre került ez a téma? A párt pénteki nyilatkozata szerint szeptemberben kezdődne az aláírásgyűjtés. Tárgyaltak már a részletekről?

- Természetesen, ülésünk fontos napirendi pontja volt ez az aláírásgyűjtés. Megbeszéltük, hogy idehaza is a lehető legkorábban, vélhetően nyár elején el kell kezdeni az aláírásgyűjtést, tehát mégsem várunk azzal szeptemberig, mint ahogy azt eredetileg terveztük. Ennek kapcsán felmerült egy technikai jellegű kérdés, amivel majd a belügyminisztériumot kell megkeresnünk. Mivel ilyen jellegű aláírásgyűjtés Szlovákiában még sosem volt, ezért a belügyi tárcával szükséges arról konzultálnunk, miként érhető el, hogy az összegyűjtendő aláírások mindegyike biztosan érvényes legyen, akciónk teljes mértékben rendben folyjon le, egyetlen aláírás se vesszen el.

- Az aláírásgyűjtést Felvidék-szerte az MKP szervezi, Ön pedig vállalta a koordinátor szerepét. Az elnökségi ülésen már arról is egyeztettek, hogy milyen formában gyűjtik majd az aláírásokat?

- Ez esetben is megmarad jól bevált formaként a kérdőíves aláírásgyűjtés, s a későbbiekben majd az online aláírásra is lehetőség nyílik. Mivel az aláírásgyűjtés kezdeményezője a FUEN, azért annak a központi irodája készíti majd el az online változatot, ami még nem áll rendelkezésre. Ha az elkészül, arról mindenképpen tájékoztatjuk majd a közvéleményt.

- Az intézkedéscsomaghoz 2018 március végéig uniós viszonylatban összesen egymillió aláírást kell összegyűjteni. Ebből az MKP hozzávetőleg hány aláírás összegyűjtését vállalta?

- Az az európai jogszabály, amely alapján az aláírások gyűjthetők, kimondja: ahhoz, hogy az Európai Bizottság foglalkozzon e témával, legalább 7 uniós tagországból összesen 1 millió aláírásra van szükség. Továbbá minden tagország számára megszabták azt a minimumot, amit össze kell gyűjtenie ahhoz, hogy beszámítható legyen a gyűjtése. Ezek a minimumok nagyon alacsony számok, például Szlovákiának legalább 9 500 aláírást kellene felmutatnia ahhoz, hogy a megszabott 7 tagország egyike lehessen. Az eddigi tapasztalataink alapján állíthatom, ezt a minimális számot pár hét alatt össze tudnánk gyűjteni. Én korábban a FUEN-kongresszus résztvevőit arról tájékoztattam, hogy egy-egy aláírásgyűjtési akció során általában 50 és 90 ezer közti aláírást szoktunk összegyűjteni. Ezért ez esetben is legalább 50 ezer aláírás megszerzését vállaltuk, de ennél a számnál nem állunk le, annak elérése után is folytatni kívánjuk az aláírásgyűjtést. A tőlünk jóval nagyobb területen és több taggal működő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 250 ezer aláírás bebiztosítását vállalta. Bízom abban, hogy az aláírásgyűjtés kapcsán sikerül megszólítanunk a felvidéki magyarságot, s mindenki tudatosítja annak a jelentőségét. Először van ugyanis lehetőség és példa arra, hogy aláírásgyűjtéssel az EU és a szlovák kormány felé is megfogalmazhassuk a saját véleményünket.

- Szombaton Kolozsváron a romániai és a szlovákiai magyarok anyanyelvhasználatával foglalkozó határozatot is elfogadták, illetve azt az MKP jelenlevő képviselői is aláírták. Konkrétan mit szorgalmaz a határozat, s milyen erővel bír, megkapja-e azt a szlovák kormány?

- Az RMDSZ-szel és az erdélyi Magyar Polgári Párttal (MPP) együtt aláírt határozatunk arról szólt, hogy Románia és Szlovákia is tartsa be a vonatkozó nemzetközi ajánlásokat, és valósítsa is meg azokat. Sajnos, ez manapság nem így történik! Szlovákia felé úgy a kisebbségvédelmi keretegyezmény, mint a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartája végrehajtásával kapcsolatban tettek olyan ajánlásokat, amelyeket mindmáig nem valósított meg. Határozatunkkal célunk ezen ajánlások törvénybe foglaltatása, hiszen azok bizonyára nem véletlenül fogalmazódtak meg az Európa Tanács szakértői által. Hangsúlyozom: ezen ajánlások alól nem szabadna ilyen-olyan ürügyekkel kibújni, hanem azokat igenis meg kell valósítani! Az Európa Tanács Románia és Szlovákia esetében is szorgalmazza, hogy csökkentsék 20 százalékról 10 százalékra a kisebbségek helyi arányának a küszöbét, amely fölött már nyelvi jogok illetik meg a kisebbségi közösségeket. A FUEN titkársága a határozatot a szlovák kormánynak is hamarosan postázza, s a kabinet majd erre valószínűleg válaszol. Azt nem tudhatjuk, hogy ezt mennyi időn belül és milyen módon teszi meg, ez a kormány jogköre és felelőssége. Pártunk hétfői elnökségi ülésének résztvevőit egyébként arról is tájékoztattam, hogy a határozatot egyhangúlag szavazta meg a FUEN közgyűlése.   

Megosztás