2017. szeptember 29., 13:33

Minden ötödik kiskorú hozzá tudott jutni cigarettához

POZSONY. A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet adatai alapján tavalyi év során a kereskedők a kiskorúak 20 százalékának adtak el dohányárut. A statisztikai kimutatások azt bizonyítják, hogy évről évre csökken a kiskorú személyeknek eladott cigaretta mennyisége.
201709281454200.cig01.jpg

2009-ben az ilyen esetek aránya 55 százalék, 2015-ben 35 százalék, tavaly pedig 29 százalék volt – derült ki a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) adataiból.

„A kereskedőknek érdekükben áll a felelősségteljes és etikus vállalkozás” – mondta el Bohumila Tauchmannová, a Na veku záleží (Fontos a kor) elnevezésű projekt koordinátora. A projekttel már húsz éve próbálják korlátozni a dohánytermékek kiskorúaknak történő árusítását, illetve az eladókat arra oktatják, hogy milyenek a jogaik és a kötelességeik.

„Az ellenőrzések eredményei hosszú távon javulnak, ami örömmel tölt el minket" – nyilatkozta Ján Mikas, a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) tiszti főorvosa.

Idén a kiskereskedelemben a nemdohányzók védelméről szóló törvény keretében több mint 30 000 dohányterméket árusító személy esett át képzésen.  A Na veku záleží projekt azonban nem csak az eladók viselkedésén akar változtatni, hanem a fogyasztók körében is változásokat akar elérni. „Õket arra ösztönözzük majd, hogy a vásárló életkorának ellenőrzése kapcsán mutassanak hajlandóságot az életkoruk igazolására” – mondta Tauchmannová.

Akadnak olyan szlovákiai alapiskolások, akik naponta cigarettáznak. Sokan nem csak a kortársaik, hanem a szüleik rossz példáját követik – figyelmeztetnek a szakemberek. Úgy vélik, hogy a gyerekeknek már kiskorukban jó példával kell szolgálni, és nem szabad a figyelmüket veszélyes rossz szokás felé terelni.

A hazai alapiskolások csaknem 10 százaléka naponta rágyújt – állítja egy 2012-es felmérés. A középiskolások esetében ez az arány csaknem 24 százalék.

A felnőtt dohányzók száma növekszik, arányuk 21 százalék körül mozog egy 2014-es felmérés alapján. Azonban továbbra is rosszabb helyzetben vagyunk az európai átlagnál. A dohányzás következtében nálunk évente közel 11 ezren vesztik életüket.

Az aktív dohányos a szív- és érrendszeri megbetegedések, az impotencia és a tüdőrák veszélyének van kitéve. A dohányzásról való leszokáshoz valamennyi regionális közegészségügyi hivatalban segítséget nyújtanak.

Megosztás