Miért lehet kereskedni titkosszolgálati információkkal?
A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) már évek óta megfigyeli a Pentát - állítja Jaroslav Hašèák, a pénzügyi csoport társtulajdonosa. A "pénzember" a Gorilla-botrány kirobbanása óta először találkozott néhány kiválasztott újságíróval. "Figyelnek bennünket, véleményem szerint gyakran törvényellenesen, amiből mindenféle dokumentumokat gyártanak. Én már több tíz, SIS-től származó elemzést láttam, amelyekben a Pentáról van szó" -- mondta.
Martin Kováèik biztonságvédelmi elemző a honline.sk-nak adott nyilatkozatában rámutat, Hašèák a történtek ellenére nem tett feljelentést, mindmáig hallgatott ezekről az esetekről. Azt állítja, a dokumentumok nem tűntek számára hitelesnek. Martin Kováèik szerint ez hiba volt, mert viselkedése "törvénysértő magatartásnak minősülhet". "Hasonlóképpen, mint ha valakinek kábítószert vagy gyermekpornót akarnának eladni, és ő ezt nem jelenti a hatóságoknak“ - állítja a biztonsági szakértő.
Hašèák újságíróknak azt is elárulta, hogy 1997-től kerültek a kezébe titkosszolgálati dokumentumok. Azt is tudja, hogy gyakran lehallgatták a telefonjait, mert látta az elhangzott beszélgetések pontos leiratát. Ezeket a leiratokat olyan emberek mutatták meg neki, akik pénzt kértek értük cserébe. Hašèák azt állítja, nem tanúsított érdeklődést a " felkínált áru" iránt.
A Gorilla-botránnyal kapcsolatban Kováèik megjegyezte: a politikailag érzékeny információk SIS-berkekből való kiszivárogtatása a SIS élén bekövetkező gyakori változásokkal magyarázható. Hibának tartja, hogy minden parlamenti választás után kicserélődik a SIS teljes vezetősége a részlegvezetőkig bezárólag. „Ezért a helyzetért azok a politikusok felelősek, akik saját embereiket ültetik fontos pozíciókba, és ezért titkos információkat várnak el tőlük" – mondta el az elemző.
A honline emlékeztet: a Penta alkalmazásában volt az egykori kommunista titkosszolgálat, az štb vezetője, Alojz Lorenz. Hašèák szerint egy ideje már nem alkalmazzák őt, csak "külsősként" látja el olykor tanácsokkal a pénzügyi csoport vezetőit. „Előzőleg az információs rendszerek védelme volt rábízva“ – mondta a Penta-tulajdonos.