2014. július 5., 08:21

Mibe kerül majd Ficónak a Výbohhal való barátság?

POZSONY. Forró pillanatok várnak Robert Fico kormányfőre a Miroslav Výboh fegyvergyárossal való barátsága miatt. Az ellenzék a csehországi Pandur-ügy miatt már feni rá a fogait. Nem kizárt, hogy a honatyák rendkívüli ülést hívnak össze, s megkísérelik a kormányfő leváltását.

A kormányfő neve egy hete azon a prágai bíróságon került szóba, mely a Csehország számára megvásárolt páncélozott járművek kapcsán kialakult Pandur-ügyet vizsgálja. Fico nevét Mirek Topolánek ex-kormányfő közeli munkatársa, Marek Dalík lobbista említette meg vallomásában.

A Sme napilap értesülései szerint Dalík állítólag azt vallotta, hogy az ügy egy nem hivatalos találkozón vette kezdetét, melyen ő, a cseh és a szlovák kormányfő, valamint Výboh vett részt. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnökét - állítása szerint - a fegyvergyáros Výbohhoz személyes barátság fűzi, s tagadja, hogy bármi köze lenne a Csehország részére vásárolt páncélozott harckocsik ügyéhez.

Másképpen értelmezi Dalík szavait Robert Fico ellenzéke. „Véleményem szerint ez kézzelfogható bizonyítéka annak, hogy ha valaki saját maga szerzi szponzorait, annak értelemszerűen segítőtársa is van“ - nyilatkozta az Aktuálne.sk portálnak Bugár Béla, a Most-Híd elnöke.

Az ellenzék részletesebb információk alapján dönt majd további lépéseiről. „Megvárjuk, mi derül még ki, mi az, ami bebizonyosodik vagy milyen újabb információk kerülnek napvilágra, aztán cselekedhetünk“ – tette hozzá.

A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) frakcióvezetője, Pavol Zajac nem óhajtotta kommentálni Fico szavait, de a cseh lobbista vallomása – miszerint Výboh egy osztrák cég közvetítőjeként Pandur járműveket szeretett volna eladni Csehországnak – elgondolkodtatta. A KDH érdeklődéssel várja, milyen szerepet játszhatott Fico barátja az ügyet megelőző nem hivatalos találkozón.

„Bizonyára nemcsak bennünket, de Szlovákia lakosságát is érdekelné, milyen szerepet játszott a korrupciós ügyben Fico kormányfő barátja, Výboh úr. Figyelemmel kísérjük az ügyet és a lehetséges lépéseket mérlegeljük“ – nyilatkozta Zajac.

A képviselők várják a kormányfő magyarázatát. „Ha a kormányelnök úr magyarázatával nem lennénk elégedettek, akkor további, keményebb lépések következhetnek, mint a rendkívüli parlamenti ülés vagy a kormányfő visszahívása“ – mondta a KDH frakcióvezetője.

A Sie (Háló) képviseletében nyilatkozó Miroslav Beblavý szerint Dalík vallomásában semmi olyan nem hangzott el, aminek alapján jogi lépéseket kezdeményezhetnének Fico ellen. „Az azonban látható, hogy a kormányfő személyes kapcsolatai összemosódnak a fegyverkereskedelemmel, ráadásul személyesen egy olyan emberrel, aki profitál abból, hogy Robert Fico kormányfői pozícióban van“ – nyilatkozta a Háló egyetlen parlamenti képviselője.

Beblavý azonban nem kíván politikai vihart kirobbantani. Indokként múltbeli tapasztalatait említette, miszerint már régóta „bűzlik“ a kormányelnök házatája, de sem a választók, sem a nyilvánosság nem kíván rá reagálni. Nagyobb büntetésnek tartaná egy pozitív alternatíva támogatását a Smer-kormány ellenében. Az ellenzék esetleges kezdeményezését viszont támogatná.

A Polis ügynökség vezetője, Ján Baránek feltételezései szerint a kormányfő az üggyel kapcsolatban egyenes, „állítás kontra állítás“ játékot fog játszani. Egyedül Csehország exkormányfője, Mirek Topolánek áztathatná el őt, ám a szakértő efelől kételkedik. „Ami az ellenzék határozatlan reakcióját illeti, a hosszantartó tehetetlenséget látva ez már nem lep meg. Egy normálisan működő országban ilyen komoly információkat hallva a megjelenést követő egy órán belül cselekednének“ – vélekedik Baránek.

A politológus szerint ha Szlovákia politikai kultúrájában a nyugati példa felé szeretne közelíteni, a kormányfőnek minimum fel kellene ajánlania lemondását és a kabinet ellen bizalmi szavazást kérni. „Biztos, hogy igazolnák őt, de legalább szimbolikusan meg kellene tennie” – vélekedik az elemző.

Megosztás