Mentelmi jog, amnesztiák és állampolgárság – összeül a parlament
Arról, hogy mintegy 100 pontossá duzzadt a napirend, elsősorban a honatyák tehetnek: ülésről ülésre halasztgatták fontos törvénytervezetek megvitatását és végső megszavazását. Az egyik ilyen a Meèiari amnesztiák eltörlésére benyújtott javaslat, amely évek óta megosztja a politikai elitet, vagy a mentelmi jog szűkítése.
Az idei utolsó plenáris ülésen kell dönteni a bírákról és bírósági ülnökökről szóló törvénymódosításról, amelyet a köztársasági elnök újratárgyalásra visszautalt a parlamentnek. Most nem csak a jelenlévő képviselők többségének szavazata szükséges, hanem legkevesebb 76 szavazat kell, hogy átmenjen a javaslat.
A parlamenti képviselők döntést hoznak a közjogi méltóságok béremeléséről. A javaslat szerint befagyasztanák a politikusi fizetéseket, ezt azonban nem tehetik meg a bírákkal. Az alkotmánybíróság határozata alapján ugyanis a bírói bérekre semmilyen korlátozást nem lehet bevezetni. Ezzel azonban az államfő nem ért egyet, s utalt rá, hogy ebben a gazdasági helyzetben a bírók sem lehetnek kivételek.
A költségvetés megszavazása közvetlen kapcsolatban állhat a bérkorlátozó rendelkezésekkel. Igor Matoviè független honatya és az Egyszerű Emberek további három képviselője feltételül szabták a politikusi bérek befagyasztását a költségvetés megszavazásához. De még Matovièék igenjeivel sem biztos, hogy meglesz a kellő számú szavazat. Feltételeket az igenért cserébe nemcsak Matovièék szabtak, hanem az ellenzéki Smer is, s ez a milliomos adó és a nagy társaságok fokozott megadóztatása.
A koalíción belül sincs teljes egyetértés a 2012-es költségvetés bizonyos tételeivel kapcsolatban. A kormány többet adna a gyermekét gondozó szülőnek, az egészségügyi nővéreknek és a szülésznőknek, s újabban forrásokat kell találni az orvosok fizetésének emeléséhez is.
Abban egyetértés uralkodik a szlovák politikai színtéren, hogy alkotmánytörvényt kell elfogadni az adósságplafonról és a költségvetési felelősségről. Ezt az ellenzék is hajlandó megszavazni.
Az állampolgárság ügye azonban továbbra is megosztja a pártokat. A kedden kezdődő ülésen a képviselők megvitatják a kormányzó SDKÚ-DS, a SaS és a KDH elnökei által jegyzett módosítást, amelyet azonban nem fogad el a Most-Híd.
A parlamentnek döntenie kell arról is, hogy államünnep legyen-e az első Csehszlovák Köztársaság megalakulásának évfordulója, október 28.