2012. január 13., 08:26

Méltó a nevéhez a Tejút

WASHINGTON, BUDAPEST. Csillagászok megállapították, pontosan milyen színű otthonunk, a Tejútrendszer, és úgy találták, megfelelően van elnevezve. Azt szerették volna tudni, hogyan néz ki galaxisunk kívülről, ami igen nehéz feladat abban a tekintetben, hogy a Föld benne helyezkedik el.
A más galaxisok csillagtípusaival történő összehasonlítás nem is olyan meglepő eredményt ad, a fehér színt. Azonban a fényt összetevő hullámhosszaira bontva megállapították, hogy a Tejútrendszer szíve vörösebb az átlagnál - ami arra utal, hogy csillagformáló napjai végükhöz közelednek -, míg karjai égszínkékek. A karok színét a központi rész vörösével kombinálva átfogó színe fehér lesz. Azonban nem akármilyen fehér, kifejezetten olyan, mint a tavaszi hó egy órával napkelte után vagy napnyugta előtt. Az eredményeket az Amerikai Csillagászati Társaság ülésén ismertették.

Jeffrey Newman, a Pittsburghi Egyetem kutatója szerint a csillagászok számára az egyik legfontosabb paraméter egy galaxis színe. „Alapvetően elárulja, milyen idősek a benne lévő csillagok, mennyi ideje állít elő csillagokat, azok ma is létrejönnek-e vagy már több milliárd éve megszülettek?” Elmondása szerint nehéz helyzetben vagyunk, mivel a Tejútrendszert nemcsak belülről nézzük, hanem látásunkat a por is gátolja. „Minden irányban csak körülbelül egy-kétezer fényévre látunk el.”

Ezért Newman és diákja, Tim Licquia a Tejutat rávetítette más, olyan galaxisok térképére, amelyeket kívülről láthatunk. Az adatokat a Sloan Digitális Égbolt Felmérés projekttől kapták, mintegy egymillió galaxisról szóló információkkal. Az adatokat összehasonlították a Tejútrendszer teljes tömegéről alkotott tudásunkkal, valamint a csillagszületés mértékével, és megfeleléseket kerestek más galaxisokkal. Azokat, melyek leginkább hasonlítottak galaktikus otthonunkhoz átlagolták, és pontos értékkel álltak elő arról, milyen lehet a szín.

Newman szerint a legjobb leírás „ha kinézünk a friss, finom szemcséjű tavaszi hóra egy órával hajnal után vagy napnyugta előtt, ugyanolyan fényspektrumot láthatunk, mint amilyennek egy másik galaxis idegen csillagásza a Tejutat látná.” Ez a „színhőmérséklet” valahol a hagyományos villanykörte és a déli napfény között helyezkedik el, mindkettő fehér, de némileg eltér egymástól.

És mit is árul el nekünk a Tejútrendszer fejlődéséről ez a szín? Kozmikus újoncról vagy öregedő galaxisról van szó? „Úgy tűnik, Tejútrendszerünk valahol a két fázis között helyezkedik el. A szín alapján a csillagszületés aránya egy ideje már hanyatlik” – mondja Newman. „Jelenleg a Tejút nagyon izgalmas evolúciós szakaszban jár.”

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.