2012. február 17., 15:39

Megtörtént az összesítés: Emelkedett a magyar iskolába íratott gyerekek száma

POZSONY. Megyei szinten jobb eredményeket hozott a keleti régió, a járásokat tekintve pedig a vegyesen lakott területek mutatnak jobb eredményeket. Nagy általánosságban így értékelhető az idei beíratás a magyar iskolák szempontjából – mondta a Hírek.sk-nak Pék László a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.

Tavaly 3559 gyereket írattak magyar iskolába, idén 3570-et. A tavalyihoz képest 20 gyerekkel kevesebb, összesen 748 diák kezdi meg az iskolát a Dunaszerdahelyi járás magyar alapiskoláiban. A Galántai járásban ezzel szemben majdnem ekkora a gyarapodás. Tavaly 206, idén 225 gyereket írattak be a járás magyar iskoláiba.

A Komáromi járásban 596 gyermek kezdi el az iskolát, tavaly számuk alacsonyabb volt, 581. Az Érsekújvári járásban 281 magyar kiselsős lesz, egy éve 304 volt.

Zoboralján tavaly 15, idén 24 gyereket írattak magyar iskolába,a Lévai járásban viszont csökkenés mutatkozi. Míg tavaly 161 magyar gyerek kezdte el ott a tanévet magyar tanítási nyelvű oktatási intézményben, idén számuk 157-re csökkent. Hasonló a tendencia a Nagykürtösi járás magyar iskoláiban, a tavaly 35 helyett idén már csak 30 elsős kezdi az iskolát.  

A Vágsellyei járásban is visszaesés tapasztalható: a tavalyi 128 helyett már csak 117 elsőssel számolhatnak. Hasonló tendencia mutatkozik a Losonci járásban is, ahol idén 181 kiselsős lesz, míg tavaly a számuk 193 volt. A Nagyrőcei járás magyar alapiskoláiba idén egyel több gyermeket írattak be mint tavaly, 116 főt.

A Kassa-vidéki járásban 101 kiselsőst köszönthetnek, a tavalyi 91-hez képest ez növekedés. A Rozsnyói járás magyar iskoláiba ezzel szemben csak 97 gyermek érkezik, míg tavaly 111 jött, a Nagymihályi járásban azonban 105-ről 110-re emelkedett az elsősök száma.

Jelentős az emelkedés a Tőketerebesi járásban, ahol a tavalyi 182 után idén 203 magyar elsős lesz az alapiskolákban. Az Ung-vidék magyar iskoláiba eddig 110 gyereket írattak be.

Pozsonyban, a Duna utcai alapiskola első osztályába 24 gyermeket írattak be, eggyel többet, mint tavaly. Pozsonypüspökiben 12 elsős van, akárcsak az előző évben. A Szenci járásban jelentős a csökkenés: ott a tavalyi 42 elsős után idén csak 29 gyereket írattak a magyar iskolákba.

Pék László portálunknak elmondta: az eredmények biztatóak. A nagykaposi iskola diákjaival legalább 3580 kiselsős lesz a magyar tanítási nyelvű iskolákban, ez a szám azonban még meglódul majd, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a kelet- és a közép-szlovákiai régiók számos településén közvetlenül tanévkezdés előtt is történnek beiratkozások.

"Több szervezet és személy igyekezetének köszönhető ez az eredmény. Része van benne a beiratkozási programoknak, többek között  Rákóczi Szövetség Város és Vidéke Célalapok által megvalósított felvidéki beiratkozási programjának is - mondta Pék László. A szövetség 2011 szeptembere és decembere között 3284 szlovákiai magyar iskolakezdőnek adott át beiratkozási ösztöndíjat 91 helyszínen.

A pedagógusszövetség elnöke szerint elsősorban azokban az iskolákban van jelentős növekedés a gyermeklétszámban, ahol a pedagógusok egyrészt színvonalas oktatási programokat kínálnak fel, másrészt hangsúlyt helyeznek az igények feltérképezésére. "A szükségleteket az iskolák több helyen kérdőívekkel mérik fel, ezek eredményeit pedig megbeszélik a szülőkkel. Így a pedagógusok pontosan tudják, hogy a szülők részéről mire van igény az oktatást illetően, és közös erővel próbálnak ennek az igénynek eleget tenni" - fűzte hozzá.

Az SZMPSZ elnöke arra is felfigyelt, hogy azokban a járásokban és helységekben, ahol a hagyományos beiratkozási programok mellett egész évben intenzív közösségi munka folyik, ugyancsak emelkedett a magyar iskolakezdők létszáma. Kiemelte a Nyitrai járásban működő a Nyitra és Vidéke Célalapot. A Zilizi Zoltán vezette szervezet Zoboralja népi hagyományaiból és szokásaiból merítve színvonalas közösségi rendezvényeket valósít meg, erősítve ezzel az itt élő magyarok nemzettudatát, identitását - hangoztatta Pék László. Több helyen, pl. a gimesi iskolában propagációs anyagokat jelentetnek meg, még iskolai évkönyvet is kiadnak az oktatási intézmény volt diákjainak segédletével.

Hasonlóan jó eredményeket mutat fel elmondása szerint a galántai járásban tevékenykedő Horváth Judit és Horváth Adrián. A házaspár közvetítésével előadók és magyar iskolai gyermek csoportok  járják végig a járás magyar tanítási nyelvű iskoláit. Tavaly például bábjátszók mutatkoztak be az iskolákban - fűzte hozzá.

Pék László szerint az eredményekre hatást gyakorolhatott az is, hogy az idén először az óvodások, mintegy 8000 kis- és nagycsoportos is részesült a Bethlen Gábor Alap oktatási-nevelési támogatásából. "Ez a pozitív hatás véleményem szerint a jövőben még erőteljesebb lesz, mert a magyar kormány az eddiginél is erőteljesebben fókuszál a külhoni óvodákra és óvodai beiratkozásra. Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár éppen tegnap jelentette be, hogy a külhoni magyar óvodák vonzóvá tételére 100 millió forintot különítenek el a Bethlen Gábor Alapból olyan programokra, amelyek segítik a külhoni magyar óvodák fejlődését" - mondta Pék László. A pedagógusszövetség elnöke szerint ez olyan lépés, ami felvidéki magyarság megmaradását szolgálja.

                                                                                        frissítve 2012. február 19-én, 20.25

 

 

   

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.