Megszavazta a parlament a Kisebbségi Kulturális Alap létrehozását
A Kisebbségi Kulturális Alap – amelynek július 1-jét követően kellene megkezdenie tevékenységét – létrehozása a kormány programnyilatkozatából következik, és részben átveszi majd a jelenlegi támogatási rendszer helyét, amely által az állam a kisebbségi kultúrát a Kormányhivatal égisze alatt működő támogatási program keretében finanszírozza. A jelenlegi 4,5 millió euró helyett az alap a támogatási program céljára a jóváhagyott javaslat szerint 8 millió eurót kap majd az állami költségvetésből. Emellett a kulturális támogatások a kormányhivataltól a kulturális tárca hatáskörébe kerülnek, a minisztérium költségvetéséből érkezik majd a pénz az alapba.
A kulturális tárca azzal számol, hogy a Kisebbségi Kulturális Alap szerveit úgy hozzák létre, hogy az intézmény az év második felében megfogalmazhassa a 2018-as évre szóló első felhívásokat. Az alap a felvilágosító és az oktató-nevelő tevékenységet, a művészeti alkotómunkát, kulturális rendezvények szervezését, a kultúrával kapcsolatos kutatásokat, valamint a szlovák nemzet és a nemzeti kisebbségek, továbbá etnikai csoportok képviselőinek kölcsönös megismerését és megértését célzó tevékenységet támogatja. Emellett a nemzeti kisebbségek kulturális örökségének védelmét, szakmai feldolgozását és digitalizálását célzó munkát, illetve a kreatív ipar területén végzendő tevékenységet is támogatni hivatott.
Az alap a pénzeszközöket támogatás vagy ösztöndíj formájában nyújtja majd a törvényben foglalt feltételek teljesítése mellett. Azok megítéléséről az igazgató a szakmai tanács javaslata alapján dönt.
A Kisebbségi Kulturális Alap az igazgatón és a szakmai tanácsokon kívül igazgatótanáccsal és felügyelőbizottsággal is rendelkezik majd. Az alap igazgatóját pályázat útján válasszák majd ki, s a kulturális miniszter négy évre nevezi ki őt. Ugyanaz a személy az igazgatói tisztséget legfeljebb két egymást követő megbízatási időszakban töltheti be.
A támogatásra vonatkozó kérvényeket szakmai tanácsok bírálják majd el, ilyen tanácsot minden Szlovákiában államilag elismert nemzeti kisebbség számára létrehoznak, egy további pedig az interkulturális párbeszéd fejlesztésével és támogatásával foglalkozik majd. A tanácsok 5-5-tagúak lesznek. Az igazgató a szakmai tanács tagjainak több mint felét az illetékes nemzeti kisebbségek szervezeteinek javaslatára nevezi ki és hívja vissza. A szakmai tanácstagok megbízatási ideje két évre szól majd.
A felügyelőbizottság 5 tagú lesz, őket a miniszter nevezi ki és hívja vissza. Annak egy tagját a pénzügyminiszter, egy tagját az emberjogi és kisebbségi tanács illetékes bizottsága, egyet pedig a kisebbségi kormánybiztos javasol. A felügyelőbizottság tagjainak megbízatási ideje négy év. Ugyanez érvényes a 15 tagú igazgatótanács tagjainak esetében is. Abban valamennyi nemzeti kisebbség 1-1 taggal rendelkezhet, további két tagját pedig a miniszter és az alap igazgatója nevezi majd ki.
Rigó: a kisebbségek kultúrája gazdagítja Szlovákia kultúráját
„A nemzeti kisebbségek kultúrája gazdagítja Szlovákia kultúráját. A Kisebbségi Kulturális Alap annak bizonyítéka, hogy egy fejlett társadalomban élünk, amely támogatja és tiszteletben tartja kisebbségeit” – reagált a törvényjavaslat jóváhagyására Rigó Konrád kulturális államtitkár.
Maïariè szerint hatékonyabban osztják majd szét a pénzt
A parlament kulturális bizottsága kedden adott zöld utat a törvényjavaslatnak. Ezt követően Marek Maïariè kulturális miniszter hangsúlyozta: az új alap létrehozása nemcsak a kormány programnyilatkozatából következik, hanem az általa vezetett tárca azon szándékából is, hogy fokozatosan átalakítsák a közszolgálati alapok támogatási rendszerét. „A többi alap, így a Művészetet Támogató Alap (FPU) és az Audiovizuális Alap (AvF) működése kapcsán szerzett jó tapasztalatokból indultunk ki” – mondta el Maïariè.
„Hatékonyabban lesznek majd szétosztva a nemzeti kisebbségek kultúrájára szánt eszközök, s az eddiginél jobban figyelembe veszik majd a nemzeti kisebbségek szükségleteit” – tette hozzá a miniszter.
Az alapnál várhatóan 10 állandó alkalmazott dolgozik majd, s a Kisebbségi Kulturális Alap működési költségei a 8 millió eurót kitevő teljes összegnek hozzávetőleg 4 százalékát képezik. „Ez a 8 millió euró hozzávetőleg a fele a jelenleg a kérvényezők által kért összegnek” – fűzte hozzá Maïariè.