Megszabadulunk az EU szerelőműhelye címkétől?

Az új szabályok szerint adókedvezményt csak azok a beruházók kapnak, akik magasabb áfával és fizetési besorolással rendelkező munkahelyeket hoznak létre. Kivételt csak a szegényebb vidékeken felépített üzemek kapnak.
A beruházási támogatás új szabályai az idén áprilisban lépnek életbe. „A törvénymódosítás nagyobb támogatást jelent a Közép- és Kelet-Szlovákiába kerülő beruházások számára. Egyúttal nagyobb nyomást gyakorol a hazai bérek emelésére, támogatja a szlovák gazdaság modern, a tudomány és a kutatás fejlődésérre irányuló gazdasággá való átalakulását” – ígérte Robert Fico miniszterelnök. Véleménye szerint főként azokat a beruházásokat részesítik előnyben, melyek a magasabb munkanélküliséggel rendelkező régiókban kínálnak a helyi viszonyokhoz képest magasabb fizetéseket.
Az ellenzék főként az új munkahelyek kötelező létrehozásának eltörlését vetette a kormány szemére. Véleményük szerint a jövőben ezek a cégek fejlesztés nélkül is megkaphatják a pénzüket, az állami támogatás gyakorlatilag csak a létező gyártás fenntartását szolgálja majd. „A módosítás lehetővé teszi számunkra, hogy a jól szervezett gyártás fejlesztésére összpontosító cégeket támogassuk” – ígérte Peter Žiga gazdasági miniszter. Szlovákia pillanatnyilag 5 milliárd euró nagyságrendű beruházásokról tárgyal megközelítőleg 100 céggel. Az érdeklődők között három új munkahelyek létrehozását kínáló cég is van, mint ahogy főként a saját kutatások és fejlesztések megvalósítására összpontosító cégek is.
Túl gyakran módosulnak a törvények
A kutatásra és fejlesztés támogatására irányuló beruházásokat a szakemberek helyes lépésnek tartják. „Helyes, ha a kormány támogatja a szlovák gazdaság főként a kutatásra és a fejlesztésre összpontosító átalakulását. Ma ugyanis Szlovákia nyugati részében az új munkalehetőségek főként a külföldiek számára jelentenek munkát, mivel a hazai lakosoknak már van munkájuk” – mutatott rá Vladimír Baláž, a Szlovák Tudományos Akadémia Prognosztikai Intézetének (PÚ SAV) közgazdásza.
„A bevezetendő változások egészében véve pozitívnak tekinthetők. Amit a kormány szemére lehet vetni, azok a gyakori változtatások” – tette hozzá Juraj Borgula, a Gépipari Szövetség (ZPS) alelnöke. 2008 januárjától 11 alkalommal módosult a beruházási támogatást szabályozó törvény.
Az ösztönzés nem mindig vonzza a tudományt
Legújabban az adókedvezmény lejártával bezárja vedrődi (Voderady) üzemét a Samsung elektrotechnikai társaság. A koreai beruházó 2013 nyarán 19,8 millió euró adókedvezményt kapott a szlovák kormánytól, melynek fejében vállalta egy 70 millió eurós beruházás Szlovákiába való telepítését, mely többek közt lehetővé tette 3D televíziók gyártását. A támogatási ösztönzés mégsem járult hozzá a kutatási központ kiépítéséhez.
A támogatási ösztönzés teljesen más példáját mutatja a japán Minebea cég, mely 2020-ig Kassán 1 100 új munkahelyet kíván létrehozni. Az új gyár a mechatronikai berendezések, ipari villanymotorok, illetőleg speciális elektromechanikai termékek gyártására összpontosít. Az új gyár keretében egy új kutató- és fejlesztő központot is kiépítenek, mely egy már működő német kutatóközponttal fog együttműködni. A nevezett beruházást a kormány 19,5 millió euróval támogatta, a beruházó 60 millió eurót költ szlovákiai üzemére.
A gyakorlatban tudományos és kutatási tevékenységet többnyire a közepes nagyságú vállalatok folytatnak. A közelmúltban például a Sapa Profily cég a BMW autógyártól szerzett meg egy nagyobb megrendelést egy speciális, a bütyköstengelyeken alkalmazott gyűrű kifejlesztésére, mely az autógyár legnagyobb teljesítményű motorjainak fontos része.
Hosszú távon problémás lesz a kutatási tevékenység támogatásának hiánya
Ma Szlovákiában az új megrendelések lehetősége állami támogatás nélkül is arra ösztönzi vállalatok ezreit, hogy saját kutatást és fejlesztést végezzenek. „Hosszú távon a kis- és középvállalkozások kutatási tevékenysége támogatásának hiánya problémát fog jelenteni. Mindemellett Szlovákiában létezik egy törvény, mely lehetővé teszi, hogy a községek, városok és a megye saját pénzüket is befektethetik kutatásokba. Sajnos a gyakorlatban ez egyáltalán nem működik” – hívta fel a figyelmet Borgula.
Róbert Šimonèiè, a Szlovák Beruházás- és Kereskedelem-fejlesztési Ügynökség (SARIO) vezérigazgatója Szlovákia egyik versenytársaként Romániát említette, ahol a kormány a külföldi társaságoknak a beruházás összköltsége csaknem felének a megtérítését kínálta fel. „Nálunk ez többnyire csak 20 százalék, ennek ellenére sikerül a külföldi beruházókat idecsalogatni. Az ok: elegendő képzett munkaerő, stabil politikai környezet és Szlovákia nyugati részén kiépített infrastruktúra” – fejtette ki.
Néhány nagyobb cég adókedvezmény nélkül is Szlovákiát választja, mint például az Amazon, mely saját költségén építette fel Szereden hatalmas logisztikai központját.
