Mégsem lesz olyan egyszerű a pálinkafőzés? Így változhat a "pálinkatörvény"
A Most-Híd párt képviselői módosító javaslatot készítenek ahhoz a törvényjavaslathoz, amely legalizálná az otthoni pálinkafőzést, ha a pálinkát csupán saját használatra állítják elő.

Az egyik változás, hogy
újabban le kellene plombáltatni a pálinkafőző berendezést.
„Ez azt jelenti, hogy a berendezés egész évben le lesz plombálva. Amikor valaki pálinkát akar előállítani, ezt be kell jelentenie a vámhatóságnak, és az leveszi az ólomzárat, később pedig az ismét lezárja a berendezést. Ez az eljárás megegyezik az ausztriaival. Egy olyan modellt másoltunk le, amelyet ott használnak, és amely működik” – ismertette a módosító javaslatot Peter Antal, a módosítás egyik kidolgozója.
A módosítás pontosan meghatározza azokat a körülményeket, amelyeknek teljesülniük kell a saját pálinka előállításakor.
Egy év alatt maximum 25 liter pálinkát lehetne előállítani. A főzés legfeljebb egy 100 literes desztillálóberendezésben történhetne.
Abban az esetben, ha egy háztartáson belül többen is teljesítik a magánfőzés kritériumait, akkor is csak 25 liter pálinkát lehetne előállítani egy évben az egész háztartás részére.
A további kritériumok között szerepel a 18 éves korhatár; hogy csak saját termesztésű gyümölcsöt lehet felhasználni;
illetve hogy a pálinkafőző berendezésnek meg kell felelnie a törvény által megszabott feltételeknek. Az előállított alkohol továbbá nem kerülhet piaci forgalomba.
„Az illegális pálinkafőzés nagy méreteket ölt. A szeszfőzdék saját felmérése alapján körülbelül 40 ezren főzik illegálisan a pálinkát” – mondta Antal. Szerinte ezért két lehetőség van: az állam szigorúan fellép az illegális pálinkafőzés ellen, vagy rendezi a jogi helyzetet, és az ilyen főzést nem tartja többé törvényellenes tevékenységként számon.
A Szlovák Élelmiszeripari Kamara fenntartásokkal fogadta a törvényjavaslatot. A kamara szerint a javaslat ellentétben áll az EU törvényeivel és egyúttal veszélyes.
Továbbá meg van róla győződve, hogy Szlovákiában jól működik a szeszfőzés. Az emberek szakértői felügyelet mellett, szakmailag jóváhagyott lepárló berendezések segítségével, ellenőrzés alatt állíthatják elő a pálinkát. A kamara szerint
a javaslat azért is veszélyes, mert nincs megszabva, hogy a főzés milyen helyiségben kell, hogy történjen, ahogy az sem, hogy milyennek kell lennie a főzőberendezésnek, illetve kérdéses a főzés ellenőrizhetősége is.
Eduard Heger (OĽaNO) ellenzéki képviselő is a veszélyekre hívta fel a figyelmet. „Ha valami tényleg bonyolult, akkor az a szeszfőzés. Az EU nem engedélyezi az alkohol magán célú előállítását. Hogy miért? Mert veszélyes” – állapította meg Heger azzal, hogy szerinte az állami költségvetésben is hiányok keletkeznének az alkohol után befizetett adó kiesése miatt. Ezért olyan törvény kidolgozásában látja a megoldást, amely csökkentené az illegális pálinkafőzés mértékét.
Antal szerint meglepő, hogy a szeszfőzdék küzdenek a javaslat ellen, miközben az illegális szeszfőzés nem okoz gondot a számukra. „Sem a szakmai egyesületektől, sem az élelmiszeriparban nem hallottam, hogy valami olyan dologra figyelmeztetne valaki, ami törvénybe ütközik, és amellyel az állam nem foglalkozik. Az a baj ezzel, hogy valaki 25 liter pálinkát főzhet magának? Hiszen saját maga bevallja, hogy ezt csinálja, és befizeti az adót.
– tette hozzá Antal. Szerinte a szeszfőzés jól működő rendszeréről sem lehet beszélni, hiszen az emberek „feketén” főzik otthon a pálinkát.