Megbecsülik Norvégiában a kelet-szlovákiai nővéreket
A szlovákiai egészségügyi nővéreknek és gondozóknak jó hírük van nem csak a skandináv államokban, hanem Európa-szerte. A rozsnyói (Rožòava) Peter Mihalko hozzávetőleg hat évig német nyugdíjasokat gondozott. "Egyértelmű, hogy fontos számomra a fizetés. Szlovákiában 400 eurót keresnék és 25 páciensről gondoskodnék. A szlovákiai nővérkéket külföldön megbecsülik, jobb képesítésük van, mint például a németeknek” – magyarázta a Korzár lapnak.
Kristína Baluchová, a szlovákiai munkaerő közvetítésével foglalkozó Orange Employment Service képviselője szerint a külföldi munkáltatók nagyra értékelik a szlovákiai egészségügyi dolgozók szaktudását és munkakedvét. "A nővérektől olyan tulajdonságokat követelnek meg, mint a jó kommunikációs készség, a pozitív gondolkodás és a jókedv a páciensek gondozása során” – fűzte hozzá. Baluchová cége 2011 óta közvetít munkát az általános képesítésű szlovákiai, magyarországi, lett és litván egészségügyi nővérek számára. Az Orange Employment Service állja az utazás költségét és szállást is biztosít a klienseinek.
A kelet-szlovákiai egészségügyi dolgozók többnyire gondozóként helyezkedhetnek el a külföldi nyugdíjas otthonokban. Baluchová elmondta, hogy ilyen létesítményekből Norvégiában jóval több van, mint idehaza: "Mindegyik város és gyakran a községek is rendelkeznek nyugdíjas otthonokkal. Teljesen megszokott, hogy a norvégok a nyugdíjaskor elérése után igénybe veszik az ilyen típusú szociális szolgáltatásokat" – nyilatkozta.
A külföldi munkalehetőségek iránt érdeklődők kiutazásuk előtt kötelesek elvégezni egy négyhónapos intenzív norvég nyelvtanfolyamot, amit a munkaközvetítő ügynökség szervez számukra. Akik a kurzust nem végzik el jó eredménnyel, lemondhatnak a külhoni állásról.
Egy 31 éves szakmai gyakorlattal rendelkező, külföldi állást kereső varannói (Vranov nad Top¾ou) nővér a nyelvtanfolyamtól tart leginkább. "Itt hozzávetőleg 500 eurót keresek, ezért számomra legnagyobb motivációt a bér jelenti" – vallotta be.
A skandináv országokban havi 2 000 - 4 000 eurót keresnek az egészségügyi nővérek, akiknek az órabére legkevesebb 11,7 euró. A fizetés nagysága függ az elvégzett munka minőségétől, a ledolgozott óraszámtól, valamint a hétvégén, éjszaka és az ünnepnapokon járó bérpótléktól is. A nők hetente legfeljebb 54 órát dolgoznak és négy hetet töltenek el Norvégiában, majd két hétre hazautaznak.
Több mint egy éve dolgozik a norvégiai Bergenben gondozóként a 42 éves királyhelmeci (Krá¾ovský Chlmec) Andrea, aki egyedül neveli két gyermekét. Az okleveles egészségügyi nővér 14 évig gondozta a betegeket egy szlovákiai városi kórházban, mielőtt külföldön vállalt munkát. Az új munkakörülményekkel és a bérével nagyon elégedett.
"Az itteni emberek nagyon kedvesek, mosoly ül az arcukon, sehová sem sietnek " – mondta a Korzárnak. Andrea elárulta azt is, hogy a közeljövőben biztosan nem válik meg a skandináviai állásától. "Egy fejlett gazdasággal, magas életszínvonallal rendelkező országban dolgozom, ahol kedvező feltételek között tisztességes pénzt kereshetek, amit sajnos, Szlovákiában sosem kaphatok meg" – magyarázta.
Az Orange Employment Service legutóbb tavaly utaztatott külföldre kelet-szlovákiai nővéreket. Baluchová kijelentette: meglepődött a nagy érdeklődés láttán. Emiatt valószínűleg jövőre újabb toborzást tartanak Kelet-Szlovákiában. Az életkor nem lényeges. Egyformán kelendőek a 25-50 év közötti nővérek.
Az egészségügyi minisztérium azt állítja, hogy az állami kórházakban nem érzik a nagy számú nővér távozásának negatív hatásait. Martina Lidinská, a tárca sajtóosztályának munkatársa szerint az itthon maradókat több módon jutalmazzák: az eddiginél magasabb bért garantáló új szerződésekkel, valamint a szakmai fejlődés és a művelődés támogatásával.
A szlovákiai egészségügyi nővérek átlagbére az az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja szerint jelenleg 628 euró, ami a különféle pótlékokkal együtt bruttó 890 euróra emelkedhet.