Második olvasatba kerül a Lex Csallóköz nevű törvényjavaslat
Tilos lesz veszélyes növényvédő szereket használni a védett vízgazdálkodási területeken. Ez a Lex Csallóköz elnevezésű törvényjavaslatból derül ki, melyet kedden a második olvasatba továbbított a parlament. A tiltásokon kívül a törvény meghatározza az egyes állami szervek kompetenciáit a vízvédelem területén.

A javaslat indoklása szerint a törvény legnagyobb hozadéka az eddig meglévő vízvédelemmel kapcsolatos törvények egyesítése. A vízminőség-ellenőrzés területén a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség kapja a legnagyobb szerepet. Ehhez az intézményhez lehet majd fordulni, ha fennáll a vízszennyezés veszélye, és a felügyelőség fogja értesíteni a többi illetékes szervet.
„Összehangoltuk az ellenőrzéseket, hogy azokat ne külön szemlélje minden egyes minisztérium” – mondta Sólymos László környezetvédelmi miniszter a kormányülés után. Szerinte egy olyan problémakörről van szó, amelynek a megoldása nem korlátozódhat egyetlen minisztériumra. Újabban az egyes minisztériumok szervei közösen léphetnek fel az ügyben.
A törvény továbbá előírja, hogy a Környezetvédelmi Minisztériumnak minden évben, július 15-éig nyilvánosságra kell hoznia a csallóközi védett vízgazdálkodási terület vízminőségéről szóló jelentést. A vállalkozók szintén kötelesek lesznek mérni, hogy mennyi szennyezőanyagot bocsátanak ki, és ezt nyilvánosságra is kell hozniuk. A felszíni és felszín alatti vízkészlet szennyezettségének a mértékéről szóló aktuális információk a Közegészségügyi Hivatal honlapján lesznek elérhetők.
a Csallóközön kívül a Sztrázsó-hegységre (Strážovské vrchy), a Beszkidekre (Beskydy) és a Jávornik-hegységre (Javorníky), a Nagy-Fátrára, az Alacsony-Tátra nyugati és keleti részére, a Rimócára (Rimavica), a Szalatnára (Slatina) és a Felső-Ipoly mentére, továbbá a Murányi-fennsíkra (Muránska planina), a Gölnic (Hnilec) folyó felső szakaszára, a Szlovák-karszthegységre (Slovenský kras) és a Vihorlátra (Vihorlat).