2011. július 11., 17:58

Maratoni a vita a Munka Törvénykönyvéről

POZSONY. Bármennyire sürgeti is a képviselőket a nyaralás, az új munkajogi kódex vitája nehezen akar véget érni. Kora este újabb 14 honatya jelentkezett vitára. És sorozatosak az újabb és újabb módosító javaslatok is.

A kódex második napja tartó vitájában a nyugdíjkorhatár mint felmondási ok mellett a korlátlan túlóraszám kavart szócsatákat. S nem csupán koalíció és ellenzék között, hanem a kormányzati padsorokban is. Többen vitatták, okos dolog-e, ha kiváló szakembereket fognak elküldeni azért, mert már nyugdíjjogosultak lesznek; de arról is, hogy sorsuk rábízható-e a munkáltatók megítélésére.
Sokan figyelmeztettek arra is, hogy amolyan „generációs rasszizmust” vezet be a törvény, amikor a kényszernyugdíjazást a fiatalabb nemzedék munkavállalási lehetőségének megteremtésével indokolja. Még Július Brocka kereszténydemokrata képviselő is arra figyelmeztetett: nem lenne szabad ilyen indulatokat gerjeszteni a társadalomban.

Jana Dubovcová (SZDKU) ezzel a javaslattal kapcsolatosan a genfi munkajogi egyezményre figyelmeztetett - mely a szlovák jogrend felett áll. Ennek értelmében maga az életkor nem lehet felmondási jog a munkáltató részéről. Az életkor csak akkor lehet felmondási ok, ha a munkavállaló elvesztette képességét a munka elvégzésére. Dubovcová azt is elmondta: egy ilyen törvényi rendelkezés a diszkrimináció próbáját sem állná ki, ráadásul a hatályos szlovák alkotmány rendelkezéseit is sérti. Ha a módosító javaslatot a parlament elfogadja, személy szerint ő a törvénymódosítást nem fogja megszavazni.

Kormányoldalon sem tetszik mindenkinek, hogy a munkáltató – annak függvényében, éppen mikor van megrendelése – korlátlanul rendelhessen el túlórákat, vagy az egyes munkavállalókkal úgymond megegyezve – túlóradíj fizetése nélkül – évi 150-160 óránál többet is dolgoztathasson. A kormány-előterjesztés ugyanis a 2008-as válság idején bevezetett, ún. flexikontót, vagyis a munkáltató által előírható rendszertelen munkaidőt standard törvényi módszerré kívánja tenni. A rendszertelenül ledolgozott munkaórákat összegeznék havi munkaidővé. Ha túlórák keletkeznének, pótszabadnap illetné meg a munkavállalót – de csak akkor, ha három hónapon belül ki tudná venni. Ha nem, a pótszabadnap elveszne.

A parlamenti vitának köszönhetően a koalíció ma olyan módosítást terjesztett elő, hogy egy éven belül kellene ezt a túlórázásból eredő szabadnap-igényt kiadni.
Kormányoldalon született módosító javaslat a gyermeket váró nők és gyermekgondozási szabadságon lévő szülők felmondás elleni védelme érdekében is. A kormányjavaslat, mely liberalizálta az elbocsátásokat, erről megfeledkezett.

Sokan bírálták, hogy bizonyos munkavállalókra életbe léptetnék munkahelyváltás esetén, hogy azonos munkakörben helyzekdejenek el konkures cégnél. Egyes képviselők az ilyen lépés alkotmányosságát vitatják. 

Kuriózum – Igor Matoviè boszorkánykonyhájából -, hogy az államünnepeket és munkaszüneti napokat a hét közepéről – keddtől csütörtökig – át lehessen „helyezni” péntekre vagy hétfőre, hogy hosszú hétvégén legyen minden május elseje, alkotmánynap, augusztus 29-e stb. Sok epés megjegyzés hangzott el e javaslatra, de Matoviè köti az ebet a karóhoz: ha a koalíció nem szavazza meg ezt is, megbuktatja az egész jogszabályt.

A plénum még a nyári szünet előtt köteles foglalkozni a Büntető Törvénykönyv és büntetőjogi perrendtartás módosításával, a hazárdjátékokból származó állami bevételek növelésével – erre a költségvetésnek van szüksége szeptember elsejétől -, valamint a karácsonyi nyugdíjakról szóló törvényt is véglegesítenie kell, hogy egyáltalán ki lehessen majd fizetnie ezt a juttatást.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.