2014. december 20., 13:25

Maïariè: választásokon kívül kaparintaná meg a hatalmat az ellenzék

POZSONY. Marek Maïariè, a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia alelnöke szerint az elmúlt hónapban tiltakozó gyűléseket szervező ellenzéki politikusok tartanak a parlamenti választásoktól, ezért annak lehetőségét keresik, hogyan juthatnának - a demokratikus berendezkedésű országokban megszokottól eltérően - választások nélkül is hatalomhoz.

„A politikusok elveszíthetik hatalmukat a demokráciában, ha nincs többségük. Ezeknek a politikusoknak most az az érzése támadt, hogy lehetőség kínálkozik arra, hogy a helyzetet visszájára fordítsák. Ez egy veszélyes precedens. A parlamenti választások eredményeire támaszkodva kellene kormányozni” – hangsúlyozta Marek Maïariè, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) alelnöke.

„Ha valaki olyan gyűlést, vagy tiltakozó akciót szervez, amelyen ”Fico mondjon le” típusú jelszavakat skandálnak, akkor az azt jelenti, hogy annak hatása alatt beszélnek kormányváltásról. Vélhetően ők szeretnének kormányozni, de milyen úton-módon kíván hatalomra jutni a kisebbség egy államban” – tette fel a kérdést a Smer-SD alelnöke.

Marek Maïariè meglátása szerint a pozsonyi és a kassai tüntetések nem kizárólag az emberek spontán megnyilvánulásáról tanúskodnak, noha szerinte reakcióikban sok a spontaneitás. Mint elmondta, a Smer-SD első kormányzása idején is tüntetések kereszttüzébe került, de most valami másról van szó.

„Most 4-5 ellenzéki politikussal találjuk magunkat szemben, azonban egy kivételével olyanokról van szó, akik még csak nem is sikeresek, azaz nincs nagy reményük arra, hogy átlépjék a parlament küszöbét. És ők az utcán politizálnak, tüntetéseket szerveznek. Az ott megjelenő emberek iránti minden tiszteletem ellenére rá kell, hogy mutassak, hogy ezeket az akciókat politikusok szervezik” – figyelmeztetett Marek Maïariè, aki szerint a kormány nem fél az ellenzéki demonstrációktól, amelyek annak hatását kívánják kelteni, hogy a nemzet egésze mögöttük áll.

„A tiltakozó akciók egy demokráciában nemcsak, hogy teljesen szokványosak, hanem hasznosak is. A tüntetőknek azonban nem árt tudatosítaniuk, hogy esetleg egy párt, vagy pártok szervezte gyűlésen vesznek részt” – mondta a kormánypárti honatya, mert szerinte ez esetben nem csupán saját magukat képviselik, hanem egyben az adott párt potenciális szimpatizánsainak szerepét töltik be.

„Ez mást jelent, mint részt venni egy olyan tüntetésen, amelyet különféle személyiségek szerveztek. Az ellenzéki politikusok valamiféle játszmába kezdtek. A politikust ugyanakkor nagyobb felelősség terheli, hiszen tisztában kell lennie azzal, hogy amennyiben valamit tesz, annak kell, hogy legyen valamilyen végkifejlete. Ha azért szervez tiltakozó gyűléseket, hogy a kormányfő lemondjon, akkor tudatában kellene lennie annak, hogy mi történik majd akkor, ha ez ténylegesen bekövetkezik. Nem tudom, hogy Lipšicnek, Matoviènak vagy Hlinának van-e válaszuk a hogyan továbbra. A Smernek 83 képviselője és többsége van a parlamentben. Mi következne tehát ezután? Tán azt szeretnék, hogy a Smer képviselői váljanak meg mandátumaiktól. Ez nem ésszerű” – mondta.

Maïariè szerint Robert Fico miniszterelnök az esetleges visszalépését meglebegtetve elméletben felvette az elé hajított kesztyűt, megpróbálva rámutatni arra, hogy a vesztét kívánók egyáltalán elgondolkodtak-e azon - Robert Ficón átlépve - miként fest majd a folytatás.

„Milyen hatásokkal járna ez Szlovákiára nézve? Ki kormányozna? Milyen programot valósítanának meg? A tüntetések valamilyen indíttatásból valósultak meg, s ebben a kérdésben alapvető lépések történtek. Visszalépet a miniszter asszony, a parlament alelnöke, s annak elnöke. Vizsgálat indult. Az egészségügyi miniszter bejelentette, hogy az állam által ellenőrzött kórházak esetében bevezetésre kerül az igazgató- és felügyelőtanácsok tagjainak új, módosított kiválasztási rendszere. Tehát a probléma megoldásán már dolgoznak. Nincs arról szó, hogy a Smer nem tesz válaszlépéseket. Jelen pillanatban nem látom indokoltnak az előrehozott választásokat” – mondta a Smer-SD alelnöke, aki szerint, ha eleget tennének az ellenzéki akaratnak az felelőtlen, s egyben ésszerűtlen lépés lenne.

„Van egy demokratikus úton megválasztott többség. Nem vagyunk kormánykoalíciós viszályok közepette, amikor bizonytalan a törvényjavaslatok sorsa. A kormánytöbbség ma nagy stabilitást jelent Szlovákiának. Kérdés, hogy csupán azért buknia kellene-e a kormánynak, amely nagyon tisztességesen látja el feladatait, mert Lipšic, Hlina és társaik nem képesek megbarátkozni a gondolattal, hogy ellenzékben kénytelenek politizálni, miközben vélhetően a 2016-os parlamenti választásokat követően nem kerülnek be a törvényhozásba”- jelentette ki Marek Maïariè.

Megosztás