2011. május 24., 12:19

Magyarország a "meglepetéssztár"

LONDON. Magyarország a felzárkózó piacok "meglepetéssztárja" az idén, mivel olyan erősödések élvonalában halad a közép- és kelet-európai valuta-, részvény- és kötvénypiacokon, amilyeneket kevés megfigyelő jósolt - áll a Financial Times keddi elemzésében.

Stefan Wagstyl, a londoni gazdasági-politikai napilap a cikkben felidézi, Magyarország 2008 októberében a régióban elsőként folyamodott nemzetközi mentőcsomagért, és 20 milliárd eurót szerzett az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), még mielőtt a szomszédos országokat "beszippantotta volna a világválság".

A befektetők nem voltak meggyőződve, hogy e refinanszírozás működni fog, mivel Budapest vonakodott a tátongó költségvetési hiány meredek csökkentésétől, és Orbán Viktor is  ellenállt a költségvetési kiadáscsökkentéseket célzó, általa eltúlzottnak bélyegzett nemzetközi nyomásnak - emlékeztet a Financial Times  szerzője. 

Az írás szerint Magyarország piaci megítélése még tavaly nyáron is törékeny volt, amikor megszakadtak Budapest és az IMF tárgyalásai az ország pénzügyi helyzetének felülvizsgálata ügyében. Magyarország vonakodva fogadta el a tavalyi évre szóló 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt, de nem volt hajlandó alávetni magát az IMF 2011-re vonatkozó követeléseinek - állapítja meg cikkében Wagstyl.

A Financial Times írása szerint Fidesz-illetékesek öngólt lőttek, amikor Magyarország költségvetési helyzetét Görögországéhoz hasonlították. A forint gyengült a dollárral szemben, és nehéz volt rábírni a befektetőket magyar kötvények és részvények vásárlására.

A lap szerint mindemellett a befektetőket kevésbé izgatja az Orbán-kormány gazdasági döntéseinek némelyike, mint az IMF-et - legalábbis rövid távon. A külföldi bankok mindazonáltal már panaszkodtak a különadók miatt, amelyek tavaly 187 milliárd forintos terhet jelentettek.

Mindez nem jelenti azt, hogy Budapest már kint lenne a vízből. A Moody's hitelminősítő a múlt hónapban hét magyar bank osztályzatait rontotta a devizaalapú hitelállomány hosszú távú kihatásaival kapcsolatos aggodalmaira hivatkozva. Magyarország ugyan megtiltotta a lakossági devizaalapú hitelfolyósítást a globális válság óta, ám a Moody's szerint a rendszerben meglévő kockázatok még több évig fennmaradnak, tekintettel a bankok jelenlegi jelzálog-portfolióinak hosszú futamidejére - idézte a Financial Times írása a hitelminősítő véleményét.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.