Magyar termékek és gyártóik bemutatkozása
Különleges esemény zajlott Királyhelmecen augusztus 24-én délután a Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft királyhelmeci regionális irodájának szervezésében. Sikeres üzleti találkozót tartottak Magyar ízek piaca II. címmel a helyi Mailath József Regionális Múzeum épületében. Résztvevői magyar gyártók és szlovák forgalmazók voltak azzal a céllal, hogy a finom és különleges magyar élelmiszerek bejussanak a szlovák piacra.

A magyar gyártók közül húszan képviseltették magukat, míg a szlovák kereskedők közül hatan jelentek meg a rangos eseményen. Jelenlétével megtisztelte a rendezvényt Szénási Lajos külgazdasági attasé, valamint Apró Adrienn operatív igazgató és Horváth Hajnalka külpiaci tanácsadó is.
A rendezvényt Drab Melinda irodavezető nyitotta meg, aki mindenekelőtt bemutatta a gazdaságfejlesztési hálózat működési elvét, elért sikereit, elmondta, hogy Szlovákiában összesen 7 iroda működik Dunaszerdahelytől Királyhelmecig, de 8 országban vannak jelen 22 irodával, és Magyarországon minden megyében van területi képviselőjük. Legfontosabb céljuk a vállalkozói érdekek maximális kiszolgálása. A hálózat kiépítésének minőségéről elég annyit elárulni, hogy egy-egy üzleti érdeklődés esetén 24 órán belül képesek a kapcsolatfelvételre. A 22 képviseleti iroda 2017-ben 2,3 milliárd Ft üzletértéket hozott létre, ebből a Felvidékre 1,4 milliárd jutott.
Ezt követően Szénási úr köszöntötte a szlovák és magyar üzletembereket, akiknek eredményes üzletkötést kívánt. Majd egy ütemterv szerint haladva minden magyar gyártó találkozott azzal a szlovák üzletkötővel, amelynek hasonló volt a profilja, és elkezdődtek az üzleti tárgyalások. Bár ezek már csak négy szem között zajlottak, a visszhangból ítélve nem eredménytelenül.
Magyar részről a legnagyobb megjelent gyártó a Kométa volt, amely a harmadik legnagyobb húsfeldolgozó Magyarországon. A hazai forgalmazók közül a Labaš üzletlánc munkatársát, Brezo Csabát arról kérdeztem, miért fogadták el a meghívást.
Elmondta, hogy cégen belül kifejezetten a magyar üzletkötésekkel foglalkozik. Vásárlóik szeretik a magyar termékeket, elsősorban az élelmiszereket, például az italokat, a paprikát, a tésztákat. De nemcsak itthon, hanem a Kassához közeli magyarországi településekről is vannak vásárlóik, akik inkább nálunk veszik meg a magyar termékeket, mert az ÁFÁ-nak és a kereskedelmi törvényeknek köszönhetően nálunk olcsóbban tudnak hozzájutni. Pillanatnyilag 20 magyar céggel állnak üzleti kapcsolatban.
