Magyar helységnévtáblákat helyezett el az MKP
Szlovákiában tavaly nyár óta van érvényben a módosított kisebbségi nyelvhasználati törvény, illetve az ahhoz kapcsolódó kormányrendelet, amely lehetővé teszi, hogy a helységnevek magyar megfelelőit használják azokon településeken is, amelyeket szlovák "nemzetébresztőkről" - a szlovák nemzettudatot formáló 19-20. századi értelmiségiekről - neveztek el. A táblákat azonban mindeddig nem helyezték ki, annak ellenére sem, hogy a közútfenntartó vállalat már többször ígéretet tett erre. A szabvány szerinti táblák kihelyezésére közel egy időben került sor Ógyallán, Pereden és Párkányban péntek délután.
"A módosított kisebbségi nyelvhasználati törvény, illetve az erre kapcsolódó kormányrendelet ugyan lehetővé teszi a helységnevek magyar megfelelőinek használatát azon településeken is, amelyeket nemzetébresztőkről neveztek el, a magyartáblák a mai napig nem kerültek a helyükre. A Magyar Koalíció Pártja úgy döntött, maga készíttet ilyen táblákat, s elhelyezi azokat az arra illetékes helyen" - közölte portálunkkal Berényi József.
Az MKP sajnűlattal állapítja meg, hogy a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalának felelősei a mai napig nem jártak el ebben az ügyben, s az állami szervek nem teljesítették ezen feladatukat. "A táblák ilyen módon való elhelyezésére azért is van szükség, hogy dokumentáljuk azok meglétét, majd erről tájékoztassuk az illetékes nemzetközi szervezeteket" - fogalmazott Berényi József hozzáfűzve: ha olyan kormány jönne létre Szlovákiában, amelynek szándékában állna újra betiltani a szlovák nemzetébresztőkről elnevezett települések magyar megfelelőjének használatát, azt nem fogja tudni megtenni a nemzetközi intézmények véleménye miatt sem.
Az MKP rámutat, hogy több polgármesterei által vezetett településen, pl. Diószegen és Bősön már elhelyezték a magyar helységnévtáblákat, pedig ez nem a helyi önkormányzatok kötelessége, hanem az állami szerveké.
"Nagy örömmel tölt el, hogy a több mint 770 éves múlttal rendelkező községünket végre magyar nyelvű helységnévtábla is jelzi" - mondta el a táblaállítás során Pered polgármestere, Borsányi Gyula. Emlékeztetett, a március 10-i parlamenti választásokkal egy időben a településen népszavazást tartanak arról, hogy a község visszakapja-e eredeti nevét. Pered községet a második világháború után Tessedik Sámuel evangélikus pap tiszteletére Tesedikovónak neveztek el.