2014. július 4., 10:32

Ma választják meg a kisebbségi bizottság új tagjait

POZSONY. A nemzetiségi szervezetek ma választják meg nemzeti kisebbségük képviselőit a Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Bizottságába. A választásokon 13 nemzeti és etnikai kisebbség 103 szervezete vesz részt.

Legtöbb a roma kisebbséget képviselő szervezet. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Bizottságába (VNMES) is a roma kisebbség adta a legtöbb jelöltet. A bizottságban négy hely illeti meg a romákat, melyre 10 jelölt pályázik.

Az ukrán nemzeti kisebbség két bizottsági posztért négy jelölttel mérkőzik meg. A többi 11 nemzeti kisebbség annyi jelöltet állított, amennyi hely az adott nemzetiséget a bizottságban megilleti - olvasható az állami hírügynökség jelentésében. 

A bolgár, horvát, német, zsidó, orosz és szerb nemzetiség a bizottság jelenlegi tagjait jelölte újra. A morva és lengyel nemzetiség ezzel ellentétben teljesen lecserélte jelöltjeit.

Mint arról az elmúlt hetekben többször is beszámoltunk, a magyar közösség a kezdetektől elutasította az új választási rendszert. A magyar politikai képviselet és a civil szervezeteket tömörítő Kerekasztal úgy véli, a bizottság tagjai megválasztásának új rendszere jogcsorbító és antidemokratikus. Korábban ugyanis a kisebbségi civil szervezetek ajánlásai alapján, a kormányhivatal rostálása nélkül juthattak be a kisebbségi bizottságba a legtámogatottabb jelöltek. Három évvel ezelőtt a Kerekasztal jelöltjei szerezték meg a felvidéki magyarságnak jutó öt helyet. A mostani változás a kormányhivatal tavaly év végén elkezdett alapszabály-módosításának az új eleme.

A Kerekasztal még június 9-én tiltakozó levelben fordult  Miroslav Lajèák külügyminiszterhez, akitől az új eljárás leállítását várta. A levélben a Kerrekasztal hangsúlyozta, hogy  a változással teljes mértékben csorbul a kisebbségek döntési joga a folyamatban. Választ azonban a szervezet nem kapott.  

Az önkényes, jogcsorbító módosítás megakadályozása végett a Kerekasztal a napokban felhívást is közzé tett, amelyben arra kérte a felvidéki magyar civil szervezeteket, egyesületeket, alapítványokat és az érintett egyházi intézményeket, hogy regisztráljanak a választók sorába. Ezzel a lépéssel ugyanis saját jelöltre tehetnek javaslatot, vagy a Kerekasztal által ajánlott személyeket támogathatják a mai jelölőgyűlésen.

A felvidéki magyar közösséget – csupán egy szavazati joggal – 5 rendes és 5 póttag képviselheti a bizottságban.

A jelölés lezárásáig 22 magyar szervezet kérte regisztrálását a választáson való részvételre. Az öt bizottsági hely magyar jelöltjei: Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke, Masszi János, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége képviseletében, Szekeres Klaudia a Jogsegélyszolgálatból, valamint Tokár Géza és Orosz Örs a Kerekasztal képviseletében,  illetve póttagként Czibula Csaba a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségének elnöke,  Halász Béla, a Gútáért Polgári Társulás nevében, Hanesz Zoltán a kassai magyar szervezeteket összefogó Kassai Magyarok Fórumának a vezetője, Hodossy Katalin a Jogsegélyszolgálatból és Mézes Rudolf a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége nevében a jelöltek.  

A Kerekasztal az új jelölési procedúrában nem vett részt, mivel nem akart legitimitást adni ennek az új rendszernek, tehát mindössze tíz jelöltjét megnevezte, s életrajzukat - a régi szabályoknak megfelelően - elküldte a kormányhivatallba. A jelöléseket a kormányhivatal elfogadta, mivel a jelöltek nevei megjelentek a hivatal honlapján, de hogy kik lesznek a bizottság tagjai, arról a szavazásra regisztrált szervezetek képviselői szavazatukkal ma döntenek.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Bizottsága (VNMES) tagjainak megválasztása reggel 8.00 órakor kezdődött és este 18.00 óráig tart a kormányhivatal helységeiben, a pozsonyi Bôrik szállóban. Az új tagok megbízatása három évre szól majd.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Bizottsága a nemzeti kisebbségek és etnikai csoportok emberjogi, kisebbségi és faji egyenlőség kérdéseit, illetve a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája alkalmazását tekintve a kormánytanács állandó tanácsadó szerve. Az Alkotmány értelmében a nemzeti kisebbségek és etnikai csoportokat érintő kérdésekben konzultációs szervként működik.

Megosztás