Ma nehezebben fogadnák el a polgárok Csehszlovákia felosztását

Juraj Marušiak szerint Csehszlovákia felosztása mindkét ország számára lehetőséget teremtett arra, hogy felállítsák a saját útjukat a fejlődést illetően, egyúttal befejezzék a nemzetállam építését. Szlovákia számára lehetőséget teremtett arra, hogy dolgozzon a saját modernizálásán. Ha akkor nem került volna sor a szétválásra, ma az emberek nehezebben fogadnák el az esetleges felosztást.
„A katalán események és az Európai Unió reakciója rájuk azt mutatják, hogy ma nehezen fogadnák el az ország esetleges felosztását. Ez problémát jelentene „bársonyos szétválás” esetén is, mivel Európában több olyan állam van, amelyek tartanak a hasonló forgatókönyvtől – például Belgium, Spanyolország, Olaszország, Nagy-Britannia” – fogalmazott Marušiak.
A szlovák és cseh elit képviselőinek elképzelései a közös államról abban az időben nem voltak kompatibilisek. „Ha a népszavazás is a Cseh és Szlovák Föderatív Köztársaság megmaradásáról döntött volna, továbbra is fennállt volna a kérdés, hogy fog kinézni az adott közös ország. Vagyis lehetséges, hogy mostanáig figyelhettük volna a tárgyalások új és új körét Szlovákia és Csehország összes lehetséges várában, majd annak a kétségbevonását, mi volt az egyezség végeredménye” – magyarázta.
Marušiak szerint a felosztás lehetővé tette, hogy a szlovák-cseh kapcsolatok olyan minőségi szintet érjenek el, amely korábban nagyon régen nem létezett. „Úgy vélem, hogy a szlovák társadalom az önállóság évei alatt megérett” – jegyezte meg. A problémák, amelyek a szlovák és a cseh társadalmat gyötrik, szerinte nem az állam felosztásából következnek. „A liberális demokrácia és a neoliberális szociális-gazdasági modell krízisét jelzik, amely jelenleg Európában dominál. Ez a válság különböző módon minden demokratikus országban megjelent” – magyarázta.
Marušiak szerint Szlovákia nem volt teljes mértékben felkészülve a saját állam irányítására, de teljesítette azt. „Abban a pillanatban, amikor ez a lépés megtörténik, talán senki nincs felkészülve rá. Nem voltak rá felkészülve sem a szlovének, sem a horvátok, sem a litvánok, sem az ukránok, nem volt rá felkészülve a Csehszlovák Köztársaság sem 1918-ban. Az infrastruktúra, a saját diplomácia, a fegyveres erők, a teljes értékű nemzeti elit kiépítése olyan folyamat, amelyet nem lehet egyik napról a másikra végrehajtani“ – hangsúlyozta a politológus.
Szlovákia önálló létezése évei alatt Marušiak szerint bebizonyította, hogy standard közép-európai ország, vagyis ugyanúgy irányítani tudja országát, mint szomszédai.