2015. január 27., 15:29

Lipšic szerint szervilizmus a guantanamoi foglyok befogadása

POZSONY. Szlovákia európai viszonylatban is a legtöbb guantanamoi foglyot vette át, miközben egyáltalán nem veszélytelen személyekről van szó, s az ittlétük nem is kockázatmentes – nyilatkozta a parlament védelmi bizottságának mai ülésén Daniel Lipšic független képviselő.

Az ülés a franciaországi eseményekre való tekintettel kimondottan Szlovákia biztonsági helyzetével foglalkozott.

„Egyértelmű szolgalelkűségnek tartom, hogy Szlovákia, mely nyolc elítéltet vett át, számukat tekintve Anglia (14) és Franciaország (9) mögött a harmadik helyen foglal helyet“ – hangsúlyozta Lipšic. Szavai szerint az állítás, hogy egyáltalán nem jelentenek kockázatot, nem igaz. „Újabb csoportokat befogadni, melyekről tudjuk, hogy terrorista csoportokkal vannak kapcsolatban, nem vall szuverén országra“ – mondta a honatya.

Lipšic állítása szerint Robert Kaliòák belügyminiszter a foglyok befogadását azzal magyarázta, hogy ily módon Szlovákiának nem kell több száz menekültet befogadni, mint például az osztrákoknak a szíriaiakat. „Nem gondolom, hogy vagy-vagyról lenne szó. Mikor belügyminiszter voltam, sem szíriaiakat, sem guantanamoi foglyokat nem fogadtunk be. Hiszen Amerikában törvény tiltja, hogy ezek a foglyok Amerika földjére lépjenek. Ha nem veszélyesek, akkor vajon miért? A kormányfő rendkívül nagylelkű, ha az USA-ról van szó, másrészt viszont nem elvszerű, szolgalelkű lépéseket tesz“ – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő.

Lipšic a veszélyt abban látja, hogy „a guantanamoi foglyok terrorista kiképzést kaptak, s gyakran továbbra is kapcsolatban állnak volt harcostársaikkal“. Nem állíthatjuk, hogy Szlovákia számukra nem érdekes, hisz egy éve Szófiában is volt egy támadás, amikor egy izraeliekkel teli autóbusz röpült a levegőbe. Tehát Szlovákia sem védett“ – vélekedik.

Szlovákia a kubai Guantanamoból mindezidáig nyolc foglyot vett át, hazai területen hat található. Kaliòák ígéretet tett, egyik sem marad Szlovákiában. Lipšic bírálatára reagálva elmondta, hogy a képviselő politikát kreál az esetből. „Sajnálom, de egy ismert kockázatról van szó. Ezeknek az embereknek az esetében sosem nyert bizonyítást, hogy bármilyen terrorista támadásban részt vettek volna” – hangsúlyozta a miniszter kiegészítve azzal, hogy a foglyok befogadása óta sem nőtt meg a kockázat.

A hírt, hogy a guantanmoi foglyok befogadása miatt Szlovákiának nem kell annyi menekültet befogadnia, Kaliòák nem erősítette meg, de nem is cáfolta. „A támadásokat sosem lehet maradéktalanul kivédeni. Közepes nagyságú ország vagyunk, melynek nincsenek nagy kockázattal rendelkező közösségei, ezért úgy gondolom, képesek vagyunk arra, hogy kiszűrjük az esetleges radikalizálódásra utaló jeleket” – ígérte a belügyminiszter.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.