Lipšic: a Gorilla-ügy valamennyi szereplőjét átvilágítják
„Én csak akkor szereztem tudomást a Gorilla-botránnyal kapcsolatos büntetőjogi eljárás hajdani leállításáról, amikor az akták tartalmát már közzétették az interneten“ – állította Lipšic a TASR hírügynökségnek adott interjúban. Szerinte az embereknek érdemes figyelniük a nyomozás menetére és az egyes politikai pártok viselkedésére az üggyel kapcsolatban.
„Vannak olyan pártok, ilyen pl. a Smer-SD, amelynek politikusai hallgatásba burkolóznak, vagy csak nagyon tartózkodóan nyilatkoznak az üggyel kapcsolatban, és félnek a vitaműsorokban szerepelni. Más pártok számomra csalódást okoztak. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unióból (SDKÚ) néhány kolléga azzal akarta elterelni a figyelmet, hogy minek újból kivizsgálni az egyszer már lezárt ügyet?! Nos, ők az utóbbi időben kissé változtattak az álláspontjukon“ – mondta a belügyminiszter. Hozzáfűzte, őt elsősorban az érdekli, hogy a szerteágazó korrupciós ügy feltárása ne csak politikai, hanem büntetőjogi téren is előremozduljon.
Lipšic a TASR-nak arról is beszámolt, hogy az ún. Gorilla-ügy kivizsgálása 2010 őszén a Korrupcióellenes Hivatalban kezdődött, néhány hónap múlva pedig átkerült a katonai ügyészségre, amely leállította a nyomozást, ugyanis ezt a kivizsgálás bármelyik fázisában megteheti.
„Most reménykeltő, hogy a speciális ügyészség felügyeli az egész nyomozás menetét. Szlovákiában ez a szerv élvezi a közvélemény legnagyobb bizalmát és az enyémet is” – mondta. A belügyminiszter emlékeztetett, hogy a speciális ügyészség segítségével tavaly olyan maffiavezéreket is letartóztattak, akik addig elfoghatatlannak tűntek az emberek szemében. "Meglehet, hogy a gazdasági bűnözők tőlük is nagyobb ellenfeleknek számítanak, hiszen nagyon sok kiváló jogásszal, közgazdásszal, adószakértővel és egykori rendőrrel működnek együtt. Nem bizonyulnak könnyű ellenfeleknek, de ők is követhetnek el hibákat...“ – hangsúlyozta Lipšic.
A belügyminiszter váltig állítja, őt nem tájékoztatták a nyomozás leállításáról, amiről csak akkor szerzett tudomást, amikor a tényt már az interneten is közzétették.
Anna Bubeníková, a Nemzeti Vagyonalap volt elnökének menesztésével kapcsolatban a többi között elmondta: „Az Elementa társaság anyavállalatán keresztül kapta meg a províziót Bubeníková. Bár 2009-ben a rendőrség vizsgálódott az Elementa háza táján, büntetőjogi eljárást nem kezdeményeztek a társaság ellen. Ugyancsak hibát követtek el azzal, hogy az Elementával közvetlen összeköttetésben álló cégeknél nem folytattak nyomozást. Így az Elementa részvényeinek 100 %-os tulajdonosánál, a Pressburg-Properties vállaltnál sem, ahol Bubeníková férje tevékenykedik. Ez az a cég, amely 2006-ig semmiféle bevételt nem mutatott ki, ám a következő két évben már 80 millió koronát, majd ismét 0 koronát könyvelt el. A Hotel Tatry cég 50 %-os társtulajdonosának honlapját legutóbb 2006-ban frissítették, és kiderült, hogy Jurica úrnak, a Nemzeti Vagyonalap másik funkcionáriusának is köze volt a céghez. Ezek az információk nyilvános hírforrásokból származnak. Kérdés, hogy véletlen kapcsolatokról és összefüggésekről, vagy meggyőző érvekről van-e szó?!“ - vetette fel a belügyminiszter.
A Gorilla-aktákban Ladislav Rehák vállalkozót, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) szponzorát és a Juraj Ondrejèák vállalkozóhoz fűződő kapcsolatát is említik. Lipšic állítja, ezt alaposan kivizsgálták, s Ondrejèákot vád alá helyezték, előzetes letartóztatásban van. Leszögezte: az aktákban szereplő valamennyi érintett funkcionárius és vállalkozó ténykedését kivizsgálják, függetlenül attól, hogy ki melyik párt tagja vagy szimpatizánsa.