2015. július 24., 09:40

Lesz pénzük a kórházaknak a bérek kifizetésére?

POZSONY. A Szlovákiai Kórházak Társulása azt kéri, hogy teljesüljön a korábbi nyilvános ígéret, végre kapják meg a szükséges pénzeszközöket az alkalmazottak bérének törvény által előírt emelésére. Amennyiben erre nem kerül sor, a társulás elnöke attól tart, az orvosok sztrájkkészültségbe léphetnek.

Az egészségügyi biztosítók által jelenleg fizetett összegeknek a Szlovákiai Kórházak Társulásában (ANS) tömörülő regionális kórházak esetében végre elegendőnek kellene bizonyulniuk arra, hogy fedezzék a saját alkalmazottaik törvény által megemelt bérét, ami már ez év elejétől jár nekik – derül ki az ANS elnökének, Marián Petkónak a szavaiból. Ha azonban az egészségbiztosítók az államtól nem kapnak több millió eurós tartalékot, akkor az utolsó negyedévben komoly anyagi gondjaik lehetnek.

Az Általános Egészségbiztosító (VšZP) a legutóbbi tárgyaláson ígéretet tett a társulásnak, hogy nem csökkenti a kórházaknak járó összegeket, s azokat ez év harmadik negyedében az előző negyedévi szinten hagyja, ám azt előlegként fizeti ki. Az viszont kérdéses, hogy milyen lesz a helyzet az utolsó negyedévben.

„Ha nem futnak majd be azok a pénzeszközök, amelyeket az állami költségvetésből származó anyagi források megemeléseként ígértek be, akkor a negyedik negyedévben nagyrészt elveszik tőlünk mindazt, amit az év elejétől megemeltek. Tehát még alacsonyabb árakhoz érnénk, mint amilyenek 2014 decemberében voltak" – fogalmazott Petko.

Ilyen forgatókönyv esetén egyes kórházaknak nem lenne elég pénzük a bérek kifizetésére. „Mit gondol, mit tesznek az alkalmazottak abban az esetben, ha nem kapnak fizetést? Szerintem nagyon is valószínű, hogy ha nem születik megoldás, akkor sztrájkkészültséget hirdetnek” – mondta Petko.

Tájékoztatása szerint az egészségbiztosító azzal érvelt, hogy a biztosító kereskedelmi társaságnak számít, ezért nem termelhet veszteséget. „Állításaik szerint 66 millió eurós kiesésük lenne” – magyarázta a Szlovákiai Kórházak Társulásának elnöke, aki a bártfai (Bardejov) kórházat is irányítja. Azt mondja, hogy ha az általa vezetett intézmény a tavaly decemberi szintű kifizetéseket kapná, az számukra a jelenlegi összegnél havi 40 ezer euróval kevesebbet jelentene.

Az ANS találkozót kért Viliam Èislák egészségügyi minisztertől és a parlament egészségügyi bizottságának elnökétől, Richard Rašitól. „Azt kérjük, hogy teljesüljön az ágazati érdekegyeztető tanácson adott nyilvános ígéret, miszerint megkapjuk a pénzeket. Egyúttal arra kérjük majd Raši bizottsági elnököt, hogy találjon megoldást, mert erre csak parlamenti módosító javaslattal kerülhet sor” – mondta Petko.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.