2011. július 26., 18:02

Lesz önálló szlovák Tokaj-vidék és tokaji bor?

POZSONY. Önálló szlovák Tokaj-vidék létrehozását követeli a Tokajibor-termesztő és -termelő Kisvállalkozók Szövetsége a szlovák kormánytól akkora területen, amekkorát ők Tokaj-vidéknek tekintenek.

Miként arról portálunkon hétfőn beszámoltunk, a Tokaj-borvidék kistermelői „egyenlő, egyenrangú és diszkriminációmentes feltételeket” követelnek mindkét ország Tokaj-vidékének. Eddig mintegy 1200-an írták alá a követelésüket alátámasztó petíciót, amelyet az érintettek hétfőn elküldtek Iveta Radièová miniszterelnöknek, illetve a koalíciós pártok vezetőinek.

A petíciót aláíró mintegy 1200 polgár azt akarja, hogy a magyarországi Tokaj-vidéktől és a Magyarország által levédett Tokaj márkanévtől független és önálló szlovák „Tokaji Borvidék” alakuljon, ahol szlovák tokaji borokat állítanának elő.

A szlovák kormánynak címzett felhívásukban leszögezik: a szlovákiai Tokaj-vidék azonos minőségű a magyarországival, a két ország jogrendje is egyenértékű, ezért Szlovákia ne tárgyaljon többé a kérdésről Magyarországgal, hanem hozzon az ottanihoz hasonló törvényeket, amelyek egyszer s mindenkorra biztonságot teremtenek az itteni tokajibor-termelők számára.

A petíció megfogalmazói követelik, hogy Szlovákia ne a korábbi államközi megállapodásban rögzített 565,2 hektáros területet iktassa törvénybe Tokaj-vidékként, hanem az általuk meghatározott közel 1000 hektárt, amely a hét község teljes kataszterét felöleli. Törvényt azért követelnek minderről, hogy – mint írják – soha többé senki ne vonhassa kétségbe, mekkora ez a terület.

A vita Magyarországgal évtizedek óta tart. Egyszer, az európai uniós csatlakozás időszakában született ugyan államközi megállapodás, de abba Szlovákia nem akart beletörődni. Az 565,2 hektáros tokaji bortermő területet ekkor rögzítették, s törvény szabta meg, milyen tokaji borfajtákat forgalmazhatnak e termőterületekről a védett márkára vonatkozó különleges előírások betartásának rendszeres ellenőrzése nélkül. Ezt a megállapodást először Szlovákia módosította.

Amikor Magyarország a márkavédelem és eredetvédelem érdekében lépett, s a Tokaji márkanevet Tokajra módosította (2009), majd megkezdte annak regisztráltatását az EU hatóságainál, és eredetvédelmet is kért rá, a vita újra elölről kezdődött. Az uniós eljárásban Szlovákia is kérte a Tokaj márkanév regisztrálását és használati jogát, de az Európai Bizottság ezt elutasította, később azonban Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos közreműködésével a „Tokaj Bortermő Vidék” megnevezés bejegyzését mégis elérte. Magyarország ezt követően emelt panaszt Szlovákia ellen az Európai Bizottságnál, és kérte a védett földrajzi megnevezés szlovák regisztrációjának törlését, azon az alapon, hogy ilyen elnevezést még a szlovák jogrend sem ismer. Az EB a magyar kérésnek eleget tett.

  

A Fico-kormány erre válaszul 2010 tavaszán sürgősséggel módosította a szlovákiai borászati törvényt, törölte belőle az asztali borok és minőségi borok kategóriáját, helyette a földrajzi vidék megnevezése került előtérbe, a szlovákiai bortermő vidékek sorába pedig beiktatta a Tokajt is (a kis-kárpátoki, dél-szlovákiai, közép-szlovákiai, nyitrai és kelet-szlovákiai mellé).

Magyarországon a Tokaj-borvidék kiterjedése mintegy 12 ezer hektár. Szlovák oldalon jelenleg összesen 980 hektár. A Sme című pozsonyi liberális lap értesülése szerint Simon Zsolt hajlandónak mutatkozik, hogy meghátráljon a magyar követelések előtt és 565,2 hektárra csökkentse a szlovákiai Tokaj-borvidék területét. "A múltban természetes volt, hogy a magyar féllel folytatott tárgyalásokon a tokaji bortermelők és földtulajdonosok képviselői is részt vettek.

A tavalyi kormányváltás óta Simon Zsolt földművelésügyi miniszter rólunk, de nélkülünk tárgyal" - jelentette ki Pavel Eftimov, a Tokaj-szövetség elnöke.
Simon Zsolt a bírálatra nem válaszolt. Szóvivője útján megüzente, hogy a Magyarországgal és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások lezárása előtt bármiféle információ nyilvánosságra hozatala káros lehetne. A szóvivő szerint a szlovákiai tokaji termelők és földtulajdonosok követelései rövidlátóak és Szlovákia számára kedvezőtlenek. "A tárgyalások folyamatban vannak és folytatódni fognak, mert erre az egész régió fejlődése érdekében szükség van" - mondta Szabó Mónika, szóvivő újságíróknak. Magyarországon a Tokaj-borvidék kiterjedése mintegy 12 ezer hektár. Szlovák oldalon jelenleg összesen 980 hektár.

"Felhívásunk nem irányul senki ellen, nem akarunk újabb konfliktust gerjeszteni. Csak azt szeretnénk elérni, hogy a szlovákiai jogi helyzet ugyanolyan legyen mint Magyarországon, ahol Tokaj-borvidék határai nem változnak" – tolmácsolta a kistermelők nevében Magda Haburdová, a tokaji kis bortermelők szövetségének elnöke.

Pillanatnyilag  sem a miniszter, sem tárcája nem kíván bővebben reagálni az aláírásgyűjtők kijelentéseire. Sajtóosztálya közölte: a problémát ismerik s a közeljövőben – a nyári szabadságot követően – visszatérnek hozzá.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.