Latolgatás: 150 helyett 100 tagú lehet az új törvényhozás
A jelenlegi 150-ről 100-ra csökkenhet a parlamenti képviselők száma - írja a TASR hírügynökség a Hospodárske noviny információi alapján. Kiszivárgott, hogy az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) ezt a kérdést már az ellenzéki pártokkal való következő tárgyalásán felvetheti. A baloldalnak ugyanis szüksége van hét ellenzéki szavazatra, hogy javaslatát átültesse.
A Hospodárske noviny a szociáldemokraták szűk vezetőségi köréből származó információkra hivatkozik. „Annyit megerősíthetek, hogy több lehetőséget mérlegelünk, amelyekkel hatékonyabbá lehetne tenni az állam működését” – mondtaa TASR hírügynökséggel Erik Tomáš, a Smer szóvivője.
A törvénymódosításhoz a kormányzó pártnak hét ellenzéki képviselő támogatására van szüksége. Az ellenzéki politikusok jelzései szerint a támogatással nem lesz gond. „A képviselők számának csökkentésével természetesen nincs problémánk, de tudni szeretnénk, hogy ez hatással lenne-e a választási rendszerre, és ha igen, milyen értelemben – mondta Bugár Béla, a Most-Híd elnöke hozzátéve: pártja a javaslat szövegének áttanulmányozása után hoz végleges döntést.
Hasonlóan nyilatkozott Radoslav Procházka, a Kereszténydemokrata Mozgalom képviselője is. Azt mondta, ő személy szerint támogatja a képviselők számának csökkentését, de szerinte ezzel párhuzamosan növelni kellene a választókörzeteket.
Miroslav Beblavý, az ellenzéki Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKU-DS) képviselője populista húzásnak tartja a tervezett létszámleépítéssel kapcsolatos híreszteléseket, ezért nem fűzött hozzá kommentárt. Ha hinni lehet a sajtóértesüléseknek, Ficoék javaslatát az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) valamint a Szabadság és Szolidaritás (SaS) is támogatja.
Öllös László politológus az az MTI-nek azt mondta, szerinte egy ilyen kezdeményezés mögött elsősorban populizmus áll. "Attól, hogy kevesebb lesz a képviselők száma, még nem lesz jobb a felkészültségük" - fogalmazott. Öllös rámutatott: Kevesebb számú parlamenti képviselő esetén nehezebb érdekképviseletet szereznie a különböző társadalmi rétegeknek és a kisebbségeknek is. Ebből a szempontból még a jelenlegi 150 fős törvényhozás sem túl nagy, a 200 körüli szám lenne az ideális. Hozzátette: a választók gyakran hajlamosak elfeledkezni róla, hogy a parlamenti képviselők bér- és egyéb költségei elhanyagolhatóak annak a költségvetésnek az összegéhez képest, amiről döntenek.