Lajèák: az uniós elnökség egyedülálló lehetőség

A Nemzeti Konvent (NK) csütörtöki plenáris ülése Szlovákia közelgő európai uniós elnökségével foglalkozott az Európai Unión (EU) belül uralkodó állapotok vonatkozásában. Lajèák ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy Európa pillanatnyilag kritikus ponton találja magát, amikor is kénytelen szembenézni a terrorveszélyekkel, a menekültválsággal, valamint az importált konfliktusok okozta félelmekkel, ami az idegengyűlölő politikai pártok és a nacionalista populisták malmára hajtja a vizet. „Mindehhez párosul még a szegények és a gazdagok közötti egyre táguló szakadék, a lakosság a nemzeti és az európai elittől való elidegenedése, valamint az EU homályos jövője a fenyegető brexit kapcsán” – mondta Lajèák.
Szlovákia uniós elnöksége kapcsán a külügyi tárca vezetője elmondta, hogy a témák között gazdasági és pénzügyi kérdések lesznek hangsúlyban. „A szlovák uniós elnökség feladata lesz egy kiegyensúlyozott és rugalmas uniós költségvetés elfogadása, tovább dolgozni a pénzügyi-, valuta- és bankunió kialakításán, amelyek eszközöket nyújtanak a pénzügyi és gazdasági sokkhatásokkal való rugalmas megbirkózásra” – közölte Lajèák.
Az elnökség a közvetlen és közvetett adókkal kapcsolatos fiskális kérdéseknek is figyelmet szentel majd, de az egységes digitális piac és az Energiaunió is témát szolgáltat majd. „A migrációs válságkezelés kérdésében Szlovákia a problematikához való komplex hozzáállást helyez majd előtérbe, amely a migrációs válság egyes elemeivel való egyidejű foglalkozást, megoldáskeresést jelent. Kulcsfontosságú prioritást jelent az EU külső határainak védelme, a schengeni övezet biztonsága és a migráció kiváltó okainak felszámolása” – közölte Lajèák. Szlovákia a bővítési folyamtok dinamikájának és hitelességének növelését is támogatni szándékozik. „Kiállunk a szomszédos országokban esedékes demokratizációs és reformfolyamatok mellett, kiemelt hangsúlyt fektetve az Ukrajnában esedékes reformok végrehajtására” – közölte Lajèák.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a plenáris ülésen való felszólalásában megjegyezte, hogy a 2015-ös esztendő talán az eddigi legnehezebb volt, amelyet politikusi karrierje során megélt, arra figyelmeztetve, hogy az idei tán még a tavalyinál is keményebb lehet. „Éppen ezért a szlovák elnökség is hatalmas, extrém kihívások előtt áll” – mondta. A legkomolyabbak között a menekültválságot, az Iszlám Állam jelentette fenyegetést, a szíriai helyzet stabilizálását, az ukrajnai helyzet politikai megoldását, továbbá a brit népszavazást, illetve annak következményeit említette.
Schulz együttes, pragmatikus fellépést sürgetett a migrációs válsághelyzetben, kiemelte a migráció kiváltó okainak szükségszerű felszámolását, illetve, hogy véget kell vetni a szíriai háborúnak. Felszólalásában reményét fejezte ki, hogy a júniusi brit népszavazás nem módosít a jelenlegi állapotokon és Nagy-Britannia továbbra is az EU része marad, kiemelve, hogy annak eredményétől függetlenül Szlovákiára vár a feladat, hogy a brit referendum utáni uniós jövőt menedzselje. „Biztos vagyok benne, hogy Szlovákia megbirkózik ezzel a feladattal“ – jelentette ki Schulz.
Peter Pellegrini beruházásokért felelős miniszterelnök-helyettes a tanácskozáson figyelmeztetett, hogy tekintettel a szélsőségek, nacionalista tendenciák és az euroszkepticizmus térnyerésével párosuló kihívásokra az EU két lehetőség előtt áll. „Vagy elmélyül a töredezettség, vagy az EU mozgósítja magát és közös hosszú távú megoldás keres" – mondta, egyben kifejezve meggyőződését, hogy egy kedvező gazdasági és beruházói környezet kialakításával Európa szilárdabbá és egységesebbé válik. „A beruházások növekedése, a strukturális reformok és a közpénzekhez való felelősségteljes hozzáállás a gazdasági és a szociálpolitika pillérei maradnak. Érvényesítésük teret biztosít a gazdasági növekedésre és a foglalkoztatásra” – emlékeztetett Pellegrini.