2011. május 24., 14:46

Krónikussá vált az orvoshiány

POZSONY. Valósággá válhat a rémisztő jóslat: nem lesznek szakorvosok a kórházainkban. Sebészekből, altatóorvosokból, nőgyógyászokból már most súlyos hiány van.

Két évvel ezelőtt 3200 orvos hiányzott az ellátó rendszerből, ma még rosszabb a helyzet - mondja Milan Dragula, az Orvosi Kamara elnöke. Az orvosok átlagéletkora 56 év, néhány év múlva tömegesen vonulnak majd nyugdíjba -hangoztatja. Az az Orvosi Kamara régóta kongatja a vészharangot, hogy kiűrülnek a kórházak, klinikák, de a megoldás még csak nem is körvonalazódik. Csehországban az orvosok tömeges felmondást alkalmazva rákényszerítették a kormányt, hogy emelje az alapbérüket. Peter Visolajský, a nyitrai egyetemi kórház orvosi szakszervezeteinek vezetője szerint hasonló lépésre készülnek a nyitrai kórház orvosai is. Szlovákia szerinte elérkezett abba a stádiumba, amikor a kórházi orvos nyugdíjazásra, vagy  egy körzeti orvosi állás megüresedésére vár.

Az orvosok tervezett tömeges felmondása, amelyet a cseh példán felbuzdulva indítottak a „Köszönjük, mi is távozunk“ címet viseli. Országszerte vannak olyan kórházi osztályok, amelyeket már egy orvos felmondása esetén is be kellene zárni. De nemcsak a kórházi orvosok hiányoznak a szlovák egészségügyből, hanem a fogorvosok, szakképzett ápolók is az alacsony fizetések miatt – hangsúlyozzák a szakszervezeti vezetők.

A műtéteket veszélyezteti, hogy kevés az altatóorvos. Nagyon sok aneszteziológus inkább a mentőorvosi hivatást választotta, és  jó pár évbe beletelik, míg a kórházak ismét kinevelik ezeket a szakembereket. Hasonló a helyzet az újszülött-ellátásban, ami szintén nagyon speciális ismereteket követel.

Szlovákiában mintegy 7500 orvos dolgozik a kórházi ellátásban. Az elmúlt két évben 400 orvos távozott külföldre, pontosabban ennyien kértek a szaktárcától végzettségüket igazoló dokumentumot. Pontos kimutatást nem vezet az orvosi kamara a külföldön munkát vállaló tagjairól. Becslései szerint körülbelül 2000 szlovákiai orvos dolgozik külföldön.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.