Közvélemény-kutatás – A KDH megelőzné a Hálót
A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 8,4 százalékos választási eredménnyel a második helyen végezne, harmadikként pedig 7,5 százalékkal a Háló (#Sie) lenne a befutó. 7,1 százalékos eredménnyel a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is parlamenti párt lenne, csakúgy mint a Most-Híd (7,0 %), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO–NOVA), illetőleg a Szabadság és Szolidaritás (SaS), az utóbbiak mindketten 6-6 százalékos eredménnyel kerülnének a törvényhozásba.
A felmérés szerint nem sikerülne mandátumot szereznie a Magyar Közösség Pártjának (4,2 %), de a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Pártnak (SDKÚ-DS) sem, mely mindössze a szavazatok 3,4 százalékát szerezné meg. A többi párt együttesen 7 százalék körüli eredményt érne el.
A kérdésre, miszerint elmennének-e választani, ha ma lennének a választások, „határozottan igen“ választ a lakosság 32,3 százaléka adott. A megkérdezettek 24,1 százaléka inkább igen, mint nem, 12,4 százaléka pedig inkább nem, mint igen választ adott. A felmérés résztvevőinek 28,5 százaléka pedig egyáltalán nem óhajt voksolni. A maradék 2,7 százalék egyelőre nem döntött, mitévő legyen, elmenjen-e választani, vagy ne.
A felmérés során a szakemberek megvizsgálták a pártok választási potenciálját is, tehát azt, hogy hány szavazatot szerezne egy adott párt, ha azok közül minden támogatója rá szavazna, akik nem zárták ki a voksoláson való részvételüket. Az eredmények alapján legnagyobb potenciállal a Smer-SD rendelkezik, mely akár a voksok 52 százalékát is megszerezhetné. E tekintetben a második helyet az SNS szerezte meg 18,8 százalékkal, őket követi a Háló (17,6 %), majd az O¼aNO-NOVA (17,1 %), negyedikként pedig a KDH következik 15,2 százalékkal. A jobboldali pártok viszonylag magas létszámú szavazóbázissal rendelkeznek, de választási esélyeiket korlátozza a felaprózottságuk, ugyanis a választók kénytelenek választani közülük – hangsúlyozta az ügynökség.
Az október 12. és november 8. között készült felmérésben 1 111 véletlenszerűen kiválasztott tizennyolc éven felüli állampolgár vett részt. A MEDIAN.SK tájékoztatása szerint a közvélemény-kutatás személyes beszélgetések (85 %), illetőleg online kérdőívek (15 %) formájában készült.