Kormányalakítás - Van, aki elutasítja, van aki megérti, van, aki meg is magyarázza

„Amint azt a választások előtt jeleztem, ma az elnökségi ülésen bejelentettem, hogy nem tudom támogatni a Smer, SNS, Híd és a Sie romjai alkotta kormányt. Ezért, ha a Híd aláírja a koalíciós szerződést és belép a kormányba, nem lépek be a Híd parlamenti frakciójába.
A Smer és a Szlovák Nemzeti Párt mellé kormányba lépni véleményem szerint nincs összhangban a Híd tagságának és azoknak a választóknak az érdekeivel sem, akik szavazataikkal támogatták a pártot a választásokon. Az ilyen lépés a Híd végét jelenti.
A hivatalnok-kormány és az előrehozott választások Szlovákia állampolgárai számára jobb megoldást jelentenének.
A párt egyik alapítójaként egyszersmind szeretném felszólítani a párt Országos Tanácsának tagjait - mivel egyedül ők dönthetnek arról, hogy a Híd bármilyen kormánytagságot vállaljon -, hogy jelenjenek meg az ülésen, és utasítsák el a Híd kormánytagságát egy Smer és Szlovák Nemzeti Párt alkotta kormányban“ – olvasható Simon Zsolt bejelentésében, amit telefonos megkeresésünkkor nem kívánt tovább részletezni.
Simon Zsolt tehát döntött, ahogy korábban a Sie három képviselője is bejelentette, vállalhatatlan a baloldallal és a nemzetiekkel a közös kormányzás. A két kisebb leendő koalíciós partnernek, a Most-Hídnak és a Sienek a csalódott választók közösségi portálokon olvasható beszólásai mellett az értelmiségeik és a jobboldali sajtó óriási bírálatával is szembesülnie kell. Szlovák értelmiségi térfélen a két párt teljesen hitelvesztett lett, ebből az erkölcsi veszteségből felépítkezni nagyon nehéz lesz.
Kíváncsiak voltunk tehát, vajon hogyan vélekedik a szlovákiai magyar liberális értelmiség. Portálunk ezért megkeresett néhány közismert hazai magyar közéleti személyiséget, hogy véleményüket kérjük, számukra vállalható-e, hogy a Most-Híd összeállt a Smerrel és az SNS-szel.
Mészáros András filozófus, egyetemi tanár szerint számára erre a kérdésre azért nehéz válaszolni, mert nem reálpolitikus. "Értelmiségi szemmel hibának tartom ezt az egészet, mert egy értelmiségi általában értékek alapján tájékozódik, nem pedig érdekek alapján. Ha viszont megpróbálnék reálpolitikusként gondolkodni, akkor avégett, hogy esetleg valaki mégis képviselje a szlovákiai magyarságot a parlamentben, akkor ezt egy pragmatikus lépésnek nevezném. Szerintem ez egy zsákutca, ami azt a veszélyt rejti magában, hogy ezzel a döntésével a Híd marginalizálhatja magát. Biztos vagyok abban, hogy e lépése miatt majd szlovák és magyar szavazatokat is veszít, és ugyanoda kerül, ahol ma a Magyar Közösség Pártja (MKP) van. Azt gondolom, hogy a politikába is kellene valamilyen érték-szempont, és van bizonyos határ, amit nem illik túllépni. Ismétlem: ha reálpolitikus lennék, talán én is azt léptem volna, amit Bugárék. Hipotetikus kérdésnek számít az, hogy a Híd kormányba kerülése járhat-e előnyökkel. Ha ugyanis a Hídnak sikerülne saját programját bevinni a kormányprogramba, és tudná érvényesíteni a saját érdekeit, akkor ezt zseniális megoldásnak nevezném. Ha a régiós és kulturális támogatásokat meg tudnák szerezni, s az oktatásügyben is változásokat tudnának elérni, akkor ezt nagyszerű lépésnek tartanám, de kételkedem abban, hogy ez sikerül“.
Ravasz Ábel elemző jelen pillanatban nem kívánt nyilatkozni erről a kérdésről. "Nem emlékszem arra, hogy az elmúlt időszakban valaha is nyilatkoztam volna az önök portáljának. Ha majd a jövőben különböző témákról is fogunk beszélgetni, akkor nyilván e kérdésről is hajlandó leszek szólni, de ha ez csak egyszeri alkalom, akkor most nem. Inkább majd legközelebb. Értékelem a szándékot, köszönöm!“ - mondta a Bél Mátyás Intézet vezetője.
Gál Zsolt, elemző, az elmúlt választási időszakban Solymos László parlamenti asszisztense az egyetlen hazai magyar napilap internetes oldalán fejtette ki véleményét, s feltette a kérdést, mennyire egyeztethető össze a Híd programja (a Polgári vízió) és szellemisége a Smer gyakorlati politikájával? "Semennyire. Szinte tűz és víz a kettő... A Smerrel való kokettálás józan ésszel gyakorlati szempontból sem indokolható… A koalícióval pártszakadást kockáztatnának, meg szavazóik jelentős részének elvesztését, így lehet, hogy legközelebb be se jutnának a parlamentbe. A Híd egy smeres koalícióban búcsút mondhatna szlovák választói túlnyomó többségének és a magyarok jelentős részének is, nem beszélve arról, hogy nehéz elképzelni olyan politikusokat, mint Lucia Žitòanská vagy František Šebej egy smeres kormányban. Fico pártjának ölelése alighanem halálosnak bizonyulna, a párt a puszta létét tenné kockára“.
Andruskó Imrét, a Selye János Gimnázium igazgatóját meglepte ez a furcsa koalíció! "Tény, hogy össze kell szedni a kellő számú képviselőt a kormánykoalícióba. Azt hiszem, hogy ez esetben nagyon jó megoldás nem születhetett, mert Richard Sulíkot (SaS) sem tartom olyan típusú politikusnak, aki képes lett volna hosszútávon összetartani kormányát. Ne feledjük: Iveta Radièová jobboldali kormánya neki köszönhette, hogy két év után megbukott! A szintén másik oldalon álló Igor Matoviè O¼aNO-vezérrel pedig nem érdemes leülni tárgyalni, mert mindent feljátszik, megbízhatatlan politikusnak számít. Úgy érzem, hogy az új „smeres“ kormány sem fog kihúzni négy évet, mindenképpen lesznek előrehozott választások. Nem tudom, hogy Bugárék helyében mit léptem volna, mert a parlamenti választások végeredménye következtében csak egy rossz és egy még rosszabb lehetőség közül választhatott. A jelenlegi helyzet kialakulásához az is hozzájárult, hogy elavult a szlovákiai választási rendszer, mert a szélsőséges törpepártok érvényesülésének is teret ad. Nálunk is be kellene vezetni az egyfordulós stabilizáló választási rendszert, amihez sajnos, még nincs meg a kellő politikai akarat...“.
Czajlik József, a kassai Thália Színház igazgatója aktuális halaszthatatlan teendői miatt nem válaszolt portálunk kérdésére. Megjegyezte: saját facebookos oldalára éppen éjjel tett fel egy verset, amelynek üzenete a következő: „Bugár és Berényi, kár, hogy nem jöttetek el a színházunkba, amikor ezt az összeomlást vizionáltuk!“.
Agócs Attila, Fülek polgármestere azt mondta, hogy a feltett kérdésre nagyon nehéz egyértelmű választ adni. "Civil emberként még jó másfél éve is egyértelműen azt mondtam volna, hogy nem vállalható, tekintve a történelmi előzményeket és az országban fennálló viszonyokat. Azóta viszont a geopolitikai helyzet is megváltozott, és bő egy éve polgármesterként is értelmeznem kell a történéseket. Adott pozíciómból be kell látnom, hogy amelyik közösség vezetői kiszorulnak a hatalomból, annak gyéren jut csak a közjavakból. Lényegi különbséget az MKP Smerrel kötött Nagyszombat megyei szövetsége és az alakulóban lévő kormánykoalíció között nem látok. Bugár szerintem a saját maga és a pártja népszerűségéből is feláldoz egy jelentős részt, hogy az elérhető hatalmi pozícióból segítse régióink felemelkedését. A kormányalakításhoz viszont mindig rögös út vezet, a következő napok még bármit hozhatnak. Ettől függetlenül azonban folytatni kell az emocionális kirohanásoktól mentes magyar-magyar párbeszédet is.
Hunèík Péter pszichiáter-közíró nem titkolta, nem teszi boldoggá ez a helyzet. „Egyáltalán nem vagyok boldog a Híd lépése miatt, csak ülök és nézek magam elé. Már a parlamenti választásoktól is másféle eredményt vártam. Nem tudom befolyásolni a dolgok menetét. Arra készülök, hogy minderről a hét végén egy hosszabb tanulmányt írok, mert pár mondatban nem tudom kifejezni a vonatkozó véleményemet. Azért sem, mert nem ismerem a tárgyalásaik részleteit, illetve nem tudom, hogy a párt, illetve a hazai magyar kisebbség nyerhet-e ezzel a kormánykoalícióval... Egyéni felháborodásnak nincsen szerepe a politikában, hiába mondom, hogy nem ezt tartottam a jó lépésnek. Egy jobboldali kormánykoalíció léte lenne a helyes megoldás, azt vártuk. A mai DenníkN-ben is leírtam: sajnálatos, Béla, hogy elveszíted az arcodat...“.
A kapott válaszokból is kitűnik, hogy a hazai magyar értelmiség képviselői különféleképpen vélekednek a formálódó kormánykoalícióról, illetve a Most-Híd döntéséről. Korántsem annyira határozottan elutasítóak, mint a szlovák liberális értelmiségiek. Magyar térfélen tehát a helyzetet van, aki elutasítja, van aki megérti, s van, aki meg is magyarázza. Akadnak, akik a vegyespárt e lépése kapcsán megdöbbentek vagy meglepődtek, míg mások továbbra is anyagi és másféle érdekek érvényesítését remélik az alakuló négypárti kormánykoalíciótól. Ellenben Grigorij Mesežnikov politológus, a Közéleti Kérdések Intézetének (IVO) igazgatója a Denník N weboldalán megjelent cikkében hatalmas csalódottságának s becsapottságának adott hangot a Most-Híd döntése miatt.
„Mint a Híd szavazója a Smerrel és az SNS-szel történt de facto már létrejött koalíciókötést súlyos választási csalásnak értékelem, amely az én szemszögemből megbocsáthatatlan (a felhozott érvek egyáltalán nem győztek meg)” – írta a politológus, aki azt is elárulta: többek között František Šebejt és Peter Kresákot karikázta. Tőlük azt várja, hogy mondjanak nemet a koalíciókötésre. Határozott véleményével nincs egyedül a szlovák értelmiségiek körében. Štefan Hríb, a .týždeò hetilap főszerkesztője korábban kifejtette: itt két párt drámájáról van szó, ő pedig elvárja, hogy azok, akik hangosan kritizálták a korrupt Smert, koalíciókötés esetén kilépjenek a Most-Híd, illetve a Háló frakciójából. Hozzátette: a jellemek drámai próbája zajlik a jobboldalon.
