2014. december 10., 18:52

Kormány: Nem sérült idén a kisebbségi nyelvekről szóló törvény

POZSONY. Egyetlen törvénysértésre vonatkozó bejelentést sem kapott idén a kormányhivatal, mely a nemzeti kisebbségek nyelvhasználatával kapcsolatos közigazgatási jogsértésekkel is foglalkozik – derül ki „A Szlovákiában élő nemzeti kisebbségek nyelvhasználatának állapotáról szóló, 2013-2014-es időszakra vonatkozó jelentésből“. A kormány mai ülésén tudomásul vette a jelentést.

A kormányhivatal vezetője, Igor Federiè által beterjesztett anyag leszögezi: 2013-ban összesen 37 olyan bejelentést kaptak, amelyek a kisebbségek nyelvi jogainak a megsértésével kapcsolatosak. Azok többsége a törvénynek azt a szakaszát érintette, amely a nemzeti kisebbségek képviselői által több mint 20 százalékban lakott településeken kötelezővé teszi az életet, egészséget, közbiztonságot és vagyont veszélyeztető hirdetmények államnyelven és az adott nemzetiség nyelvén történő közzétételét is. A bejelentések megalapozottságát kutató ellenőrzések során az illetékesek kiküszöbölték a hiányosságokat – fogalmaz a jelentés.

A jelentés arról is beszámol, hogy a kormányhivatal idén január és november között 9 járási hivatalban vizsgálódott. Azt ellenőrizte, hogy az államigazgatás is teljesíti-e a kisebbségi nyelvhasználattal kapcsolatos kötelezettségeit. Az ellenőrök csak a mezőlaborci (Medzilaborce) járási hivatalban észleltek hiányosságokat. A törvénysértés arra vonatkozott, hogy a kataszteri hivatal székhelyének a megnevezése nem szerepelt az adott nemzeti kisebbség nyelvén, valamint a hivatal látható helyen nem nyújtott tájékoztatást arról a lehetőségről, hogy a hivatali kommunikáció során a kisebbség nyelve is használható. Mindkét hiányosságot kiküszöbölték az ellenőrzés során.

A jelentés arra a kérdőíves információgyűjtésre is kitér, melyet 656 olyan település kapott meg, ahol a nemzeti kisebbségek aránya meghaladja a húsz százalékot. A kormányhivatal ezzel felméréssel a kisebbségek hivatali nyelvhasználatról szeretettt volna pontos képet kapni. A kérdőívet 560 község küldte vissza kitöltve.

Az egyes községek által nyújtott tájékoztatásból az is kiderült, hogy azok 87 százalékában a település elején és végén is látható a kétnyelvű megjelölés. Ez az arány a magyarlakta helységek esetében 94, a ruszinok által lakottakban 64, az ukrán lakossággal is rendelkezőkben 60, a romák által lakottakban pedig csupán 34 százalékot ért el - olvasható a jelentésben.

A jelentés a városi és községi hivatalok alkalmazottainak azon készségét is górcső alá vette, hogy hajlandóak-e beszélni a nemzeti kisebbségek nyelvén. Nos, a 4856 alkalmazottnak a 80 százaléka csak beszélni képes a nemzeti kisebbségek nyelvén, míg a 71 százalékuk beszélni és írni is tud ezen a nyelven. A törvény nem kötelezi a közigazgatásban dolgozókat arra, hogy beszélni és-vagy írni tudjanak a nemzeti kisebbségek nyelvén.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.