Kompromisszumra is készek a nővérek
"Miniszter úr, meg akarunk egyezni, és főként a szlovák kormánnyal akarunk megegyezni... A nővérek tehát hajlandóak tárgyalni a kompromisszumos javaslatról" – jelentette ki a nővérszakszervezetek főnöke, Monika Kavecká, hozzátéve, meg akarják gátolni az egészségügyben keletkező további károkat.
"A nővérek szakszervezeti egyesülete továbbra is bízik abban a megállapodásban, amelyre az építő jellegű vita után mindkét fél szinte kompromisszumkészsége folytán kerül sor. A szlovákiai páciensek nevében várunk a szlovák kormány előzékeny lépésére" - nyilatkozta Kavecká.
Iveta Lazorová, a nővérkamara elnöke elmondta: a megállapodásnak csak a felmondás alatt álló nővéreket kellene érintenie, a többiek ügyét más módon oldanák meg. A nővérek arra hívták fel a figyelmet, hogy a tömeges felmondások folyamata még nem ért véget. Továbbiak távoznak majd a turócszentmártoni (Martin), a trencséni (Trenèíne), az alsókubini (Dolný Kubín) és az árvanádasdi (Trstená) kórházból is, közel 120 nővérről van szó.
Kavecká arról is beszámolt, hogy kompromisszumos javaslatukat jelenleg tudatják a felmondás alatt álló nővérekkel, ám még nem világos, hogy azt majd mikor terjeszthetik be. A nővérek annak konkrét formáját nem akarták elárulni az újságíróknak, azt azonban hozzátették: készek visszavonni a bérköveteléseiket.
Ellenben továbbra is fontosnak tartják a kórházak személyi feltételeinek biztosítását. "Nem a bérek a legfontosabbak" - nyilatkozta Kavecká.
A kamara a szakszervezetekkel együtt arra számít, hogy most kapnak tárgyalásra invitáló meghívót. Kavecká elismerte: azt gondolják, hogy már ma leülhetnek a tárgyalóasztal mögé. Követeléseik teljesítése Lazorová szerint amiatt sem jelenthet problémát, mert az egészségügy több területén is pazarlás folyik. A kamara a szakszervezetekkel együtt arra is rámutat, hogy a tömeges felmondások miatt kieső sok nővér egykönnyen nem helyettesíthető, nem hullnak nővérek a mennyből. Válságállapotban szükségessé válhat a hadseregnél dolgozó nővérek kórházakba történő áthelyezése is. Az ellenzéknek nem tetszik, hogy az egészségügyi tárca szerint még mindig nincs válsághelyzet. Úgy a tárcának, mint Fico kormányfőnek azt tanácsolják, hogy a páciensek érdekében egyezzenek meg a nővérekkel, mert ellenkező esetben kockáztatják a páciensek életét, egészségét.
A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) támogatja a parlament egészségügyi bizottsága és a parlament rendkívüli ülésének összehívását. Az utóbbit Pavol Frešo, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) elnöke amiatt is összehívatná, hogy azon hagyják jóvá azt a legiszlatív keretet, amelyet majd a következő kormány sem hagyna figyelmen kívül. Az arra vonatkozó javaslatot az SDKÚ-DS valamennyi parlamenti párthoz elküldte. Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO), a Most-Híd, illetve a Szabadság és Szolidaritás (SaS) nemrég jelezte, hogy az egészségügyben kialakuló helyzetet inkább a rendkívüli bizottsági ülésen orvosolnák.
A tárca szerint a zsolnai és az eperjesi kórházban is zavartalan a páciensek ellátása, a betervezett műtéteket is elvégzik. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Monika Kavecká, a Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Egyesületének elnöke kedden megszakította a zsolnai kórház kollektív szerződésével kapcsolatos, régóta tervezett tárgyalás, s ezzel ismét meghiúsította annak aláírását - fogalmaz a tárca közleményében.